Köfte Nasıl Yapılır?

Köfte, kıyma ile yapılan ızgarada, tavada kızartarak veya mangalda pişirilen en leziz yiyeceklerden bir tanesidir. Kıyma ile yapılan en güzel ve sağlıklı yiyecektir. Köftenin içine yapılış tarzına göre çeşitli malzemeler konulur. Ayrıca kıymasının da köftenin nasıl pişirileceğine karar verdikten sonra seçilmesi gerekir. Izgarada pişirilecek köfte daha yağlı seçilirken tavada yağda kızartılarak pişirilecek olan köfte daha kuru olmalı yani az yağlı kıyma ile hazırlanmalıdır. Hiç yağsız kıymadan yapılan köfte de lezzetli olmaz. Köfteyi nasıl pişireceğinize göre kıymanın  özelliğine karar verebilirsiniz. Eğer köftenin iç malzemesine ekmek vs koymak istemezseniz o zaman daha az yağlı ve iki kez çekilmiş kıyma kullanabilirsiniz. Malzemeleriniz hazırsa bakalım köfte nasıl yapılıyor.

Köfte nasıl yapılır?

  1. Öncelikle soğanı soyup yıkayın, kuruladıktan sonra rendenin ince kısmı ile güzelce rendeleyin. Soğanı rendelemezseniz tane tane içinde kalır.
  2. Bayat ekmek içlerini iyice elinizde ufalayın un gibi yapın. Köfte harcı içerisinde kaybolması gerekiyor.
  3. Kıymayı harç kabına koyun. Elinizle biraz ezin. Üzerine rendelenmiş soğanı, ufalanmış ekmek içini, isterseniz ince ince kıyılmış maydanozu ekleyin.
  4. Yumurta isterseniz ekleyin istemezseniz eklemeyin. Tuz ve baharatları da ekledikten sonra iyice yoğurun. Ancak iyi yoğurulan bir köfte harcına güzelce şekil verilebilir.
  5. Elinizle fazla kalın olmayacak şekilde şekil verdiğiniz köftelerinizi dilediğiniz şekilde pişirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir