Kol Böreği Tarifi

Kol böreği tarifinizi hazır yufka ile yapabileceğiniz gibi yufkaları evde kendiniz hazırlayarak da yapabilirsiniz. Kullanılan malzeme ve yapılış şekli aynıdır. Hazır yufka ile hazırlamak daha kolay ve kısa zaman aldığı için acil misafiriniz gelecekse son dakika planda olmayan bir şey çıkmışsa hemen yapabilirsiniz. Tabiki de evde kendi yoğurduğunuz ve açtığınız yufkalarla yapılan kol böreği ile hazır yufka ile yapılanın tadı aynı değildir. Hazır yufkalı kol böreği tarifi için şöyle minik bir tüyo verebiliriz. Yufkaların arasına bir miktar maden sodası sürerseniz böreğiniz çok daha çıtır çıtır olur. Öyleyse gelelim hazırlanışına.

Hazırlanışı

 1. Sütü yumurtayı ve sıvı yağı bir kaba koyup çırpın. Hazır yufka kullanıyorsanız bu karışıma bir miktar maden sodası da ekleyin. Çok ekleseniz de zararı olmaz zaten.
 2. Diğer yandan böreğin içini hazırlayabilirsiniz. Maydanoz ve peyniri karıştırın. Peynirlerin minik minik ezilmiş olması gerekir.
 3. Iç ve yufkaların sosu hazırsa yapmaya başlayabilirsiniz. Ilk önce bir tane yufkayı alın ve düz bir yere serin. Bu büyük bir tepsinin arkası da olabilir.
 4. Ilk kat yufkayı yaydıktan sonra üzerine sütlü sıvı yağlı karışımı güzelce sürün. Sonra üzerine bir kat daha yufka yayın. Bu katın üzerine de sütlü yağlı karışımı sürün.
 5. Karışımın üzerine maydanozlu peynirden koyun. Peyniri koyarken yufkanın her yerine eşit dağılmış olmasına dikkat etmek lazım.
 6. Bu yufkaları yuvarlayarak rulo haline getirin.
 7. Rulo haline getirdiğiniz yufkaları br tepsiye döndüre döndüre dizin.
 8. Kalan yufkaları da aynı şekilde rulo haline getirdikten sonra onu da tepsiye ilk böreğin devamı olarak dizin.
 9. Börekleri tepsiye iyice yerleştirdikten sonra üzerine yumurtanın sarısını sürün. Üzerine de isterseniz çörek otu isterseni de susam serpebilirsiniz.
 10. 180-200 derecede önceden ısıtılmış fırında üzerleri kızarana kadar yani aşağı yukarı 20 dakika pişirin.
 11. Pratik kol böreği tarifi hazır bile! Afiyet olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir