Kumpir Tarifi

Bir zamanlar uğruna taa Ortaköylere gittiğimiz, yerken tadından kendimizden geçtiğimiz bu harika lezzeti artık evlerimizde de yapabiliyoruz. Dedelerimizin ninelerimizin hayatları boyunca yemek pişirdikleri ateşe gömerek yedikleri patates kültüründen gelen kumpiri, biz elimizdeki imkanlar doğrultusunda zenginleştirdik. Temelde patates ve tereyağıdan oluşan kumpirin içine aklınıza gelebilecek her şeyi koyabilirsiniz. Üzerine ketçap mayonez de bolca sıkabilir, kalorisine kalori katabilirsiniz. Evde kumpir yapmanın püf noktası ise, patatesi pişirebilmek. Çünkü kumpir patatesinin kocaman olması gerekiyor. Içi yumuşacık pişerken dışının sert kalması ve yanmaması gerekiyor. Yani çok sıcak bir ortamda hızlı bir pişirme tekniği gerekli. Pişirmenin dışındaki hazırlanış aşamalarına bakalım

Kumpir nasıl yapılır?

 1. Kullanacağınız patateslerin kocaman olması gerekiyor. Bu kocaman patatesleri ilk olarak güzelce yıkayın.
 2. Eğer evde gömebileceğiniz bir ateş ya da mangal varsa orada pişirin. Yoksa 200 derecede ısıtılmış fırında yaklaşık 2 saat pişirin.
 3. Patates pişerken içine koymak istediğiniz malzemelerinizi hazırlayabilirsiniz.
 4. Sucuk,salam ve sosis koymak isterseniz bunları minik minik doğramanız gerekiyor. Ayrıca sosisi ve sucuğu birazcık yağ ve salça ile pişirip kumpirinize koyabilirsiniz.
 5. Zeytinlerin çekirdeklerini çıkarıp ortadan ikiye kesin.
 6. Mısır taneleri zaten hali hazır.
 7. Eğer eklemek istediğiniz farklı garnitürler varsa hepsini hazırlayabilirsiniz.
 8. Siz iç malzemeleri hazırlarken diğer yanda kumpir patatesleri pişmiş olur.
 9. Fırından çıkardığınız sıcak patateslerin ortasını yarın. Bir tatlı kaşığı yardımı ile bu sıcak patateslerin içini ezin ve karıştırın.
 10. Içine 1 buçuk yemek kaşığı tereyağını koyup iyice karıştırın.
 11. Üzerine kaşar rendesini ekledikten sonra kaşarın patatesin sıcaklığı ile erimesi için iyice karıştırılması gerektiğini unutmayın. Öyle ki patatesin içinden bir parça aldığınızda kaşar gibi sünüyor olması lazım.
 12. Tereyağı ve kaşar tam olarak eridiyse, üzerine dilediğiniz tüm malzemeleri koyabilirsiniz.
 13. Isterseniz karıştırıp isterseniz karıştırmadan sıcak sıcak servis yapabilirsiniz. Afiyet olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir