Künefe Tarifi

Künefe, Türk mutfağının en sevilen ve hazırlaması en zor tatlı tariflerinden bir tanesidir. Antakya yöresinde en iyi yapıldığı bilinen bu tatlının yöresine göre çeşitli pişirme ve hazırlama yöntemleri de söz konusu. Künefe tarifi hem hazırlanışı hem de içerisinde kullanılan malzemeler bakımından yöresine göre değişiklik gösterir. Hatay bölgesinde tuzsuz hatay peyniri kullanılırken iç anadolu ve doğu bölgelerinde bölgesel dil peyniri kullanılır. Bazı bölgelerde ocakta yavaş yavaş pişirilirken bazı bölgelerde fırında pişirilmesi tercih edilir. Harika bir künefe yapımında ise bir çok püf nokta vardır. Mesela künefenin ve şerbetin sıcaklığını ayarlamak çok önemlidir. Küfene kendisi sıcakken şerbeti mutlaka oda sıcaklığında soğutulmuş olmalıdır. Peynirin susuz olması ve kadayıfların tam arasına iyice yayılmış olması gerekir. Eğer peynir direk ateş ile temas ederse künefenin üzerinde yanıklar oluşur. Bunun gibi diğer püf noktalarını da hazırlama aşamasında paylaşacağız.

Künefe nasıl yapılır?

  1. Şerbetin soğumuş olması gerektiği için ilk olarak şerbeti hazırlayabilirsiniz. Tencereye toz şekeri ve suyu koyup karıştırın. Kaynatmaya başlayın. Inmesine yakın da içine limon suyunu ekleyin ve soğumaya bırakın.
  2. Şerbet soğurken siz hamurunu hazırlayabilirsiniz.
  3. Tel kadayıfları ince ince ayırın. Oda sıcaklığında bekletilmiş ve yumuşamış tereyağının bir kısmını kadayıfların üzerine sürün. Kadayıfları parçalamadan tereyağını güzelce yedirin.
  4. Kadayıfları tepsiye yaymaya başlayın. Bunları arasına peynir geldikten sonra üzerine bir kat daha tel kadayıf konulacak şekilde yerleştirin. Isterseniz minik tepsilerde yapabilir isterseniz kocaman bir tepside hepsini beraber yapıp keserek servis yapabilirsiniz.
  5. Kadayıfları yaydıktan sonra üzerine peynirleri eşit miktarda yayın.
  6. Peynirlerin üzerine de kalan kadayıfları yayın. Peynirin görünen bir kısmını bırakmayın.
  7. Kalan tereyağını eritip ılıyınca pekmezle karıştırın ve künefenin üzerine dökün.
  8. Mümkünse bakır tepsiye yerleştirdiğiniz künefeyi kısık ateşte ocakta çevire çevire pişirin.
  9. Her yeri eşit miktarda piştiğinde sıcakken üzerine şerbetini dökün.
  10. Şerbetini içine alırken sıcak sıcak servis yapabilirsiniz. Afiyet olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir