Kuru Fasulye Tarifi

Kuru fasulye nasıl pişirilir hemen hemen herkes bilir ancak her yemeğin olduğu gibi bunun da bazı püf noktaları vardır. Ilk olarak pişireceğiniz fasülyeleri bir gece önceden suya ıslatmalısınız yoksa fasulyeleri saatlerce kaynatsanız da bir türlü pişiremezsiniz. Ikincisi kuru fasulyeyi bir gece önceden ıslatsanız da yine de düdüklü tencerede pişirmelisiniz. Böylece hem daha kısa sürede pişmiş olacak hem de ekstra su eklemediğiniz için lezzetini korumuş olacak. Özellikle bakliyatlara ne kadar çok su eklerseniz o kadar lezzeti tadı kaçar. Pişme sırasında buharlaşan su ile yiyeceklerin lezzeti ve bazen vitamini de gider. Bunları bir kenara not ettiysek bakalım kuru fasulye nasıl yapılır?

Hazırlanışı

  1. Ilk olarak yağı bir tencereye koyun. Bu ayçiçek yağının bir kısmını tereyağından kullanabilirsiniz. Tereyağı yemekleri her zaman daha lezzetli yapar.
  2. Tereyağı ve ayçiçek yağı ile doğranmış soğanları kavurmaya başlayın. Soğanlar hafif pembeleşince içine salçaları ekleyin.
  3. Salçayı bir kaç kez çevirdikten sonra minik minik doğranmış biberleri ekleyebilirsiniz. Aynı şekilde biberleri de bir miktar kavurun.
  4. Kuru fasulye tarifini renklendirecek baharatımıza geldi sıra, tatlı kırmızı toz biberi de ekledikten sonra bir gece suda beklemiş fasulyeleri süzüp ekleyebilirsiniz.
  5. Fasulyeleri de bir miktar kavurun. Su eklemeden önce kavrulan yemekler çok lezzetli olur.
  6. Biraz kavurduktan sonra üzerini geçecek kadar su ekleyip düdüklü tencerenizin kapağını kapatabilirsiniz. Bu arada kapağını kapatmadan bir adet küp şeker ya da bir çay kaşığı bal da eklerseniz fasulyeniz çok daha leziz olur.
  7. Düdüklü tencerede 10-15 dakika gibi kısa bir sürede pişen yemeğimiz hazır. Yanında kuru soğan ile de harika olur! Afiyet olsun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir