Kuru Köfte Tarifi

Her ilçenin kendine ait köfte tarifi vardır, hatta köftesi olmayanı il yapmıyorlarmış gibi bir espri buradan çıkmıştır. En sevilen köftelerin bile tarifleri birbirine yakındır. Tekirdağ köftesinden kasap köftesine sulu köfteden izmir köfteye kadar onlarca çeşit köfte tarifi bulmak mümkün. Biz bugün çocukların yanında kızarmış patates ve pilavla bayıldıkları kuru köfte tarifini yaptık. Bu köfteyi isterseniz fırında isterseniz tavada isterseniz ızgarada pişirebilirsiniz. Bu köftenin özelliği kuru olması yani herhangi bir sos ile servis yapılmamasıdır. Harika bir kuru köfte tarifinde dikkat edilmesi gerekenler ise, köftenin çok iyi karılması gerektiğidir. Ne yağlı ne çok yağsız kıyma ile hazırladığınız köfte harcınızı çok iyi bir şekilde yoğurmanız gerekir. Yoksa köftelere hem şekil veremezsiniz hem de pişerken parçalanırlar. Köfteyi kardıktan sonra hamuru bir iki saat buzdolabında bekletmek kolay şekil verilmesini ve iyi yoğurulmasını sağlar. Bayat ekmek içlerimizi de ufaladıysak geldik şimdi köfteyi karmaya.

Kuru köfte nasıl yapılır?

  1. Bayat ekmek içlerini bir tabağa incecik ufalayın. Bu ekmek içi ile köftenizin miktarını artırabilirsiniz o yüzden ne kadar ekmek içi koyacağınız size kalmış. Çok koyarsanız köfteler parçalanır unutmayın.
  2. Köfteyi yoğuracağınız kaba kıymayı koyun. Ortasını açın. Bir adet yumurtayı içine kırın.
  3. Soğanı rendenin ince kısmı ile rendeleyin.
  4. Kıymanın üzerine soğanı, sarımsak tozunu, baharatları ekleyin.
  5. En son ekmek içi ve incecik kıyılmış maydonozları da ekleyip yoğurmaya başlayın.
  6. Köfteyi uzun süre kardıktan sonra yani yoğurduktan sonra şekil verilebilir hale gelip gelmediğine bakın.
  7. Sonra köfteleri şaplatarak fazla kalın olmayacak şekilde şekil verin. Köftelere şekil verdikten sonra zamanınız varsa bu halde ed köfteleri biraz buzdolabında bekletin.
  8. Sonrasında isterseniz fırında isterseniz az yağlı tavada pişirin. Sıcak sıcak servis yapın.
  9. Afiyet olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir