Lahana Sarması Tarifi

Lahana sarması sadece etli olur yaprak sarmasının etli ve zeytinyağlı olarak iki çeşidi olur. Tabi isteyen lahana sarmasını da zeytinyağlı olarak deneyebilir ama lahana zaten tek başına çok lezzetli bir sebze olmadığı için etsiz de olunca hiç güzel olmaz. Lahana sarmasında pirinç kullanıyoruz ancak ailesinde şeker hastası olanlar ya da kilosunu kontrol altında tutmak isteyenler bir su bardağı pirinç ile kalanını ince bulgur olarak yapabilirler. Kalın bulgur ile yaparsanız yapraklar delinir, en ideali ince bulgurdur. Bakalım hem sağlıklı hem leziz lahana sarması nasıl yapılır?

Hazırlanışı

  1. Sarmanın içini hazırlamak için önce soğanları minik minik doğrayın. Harç için derin bir kap içine minik minik doğranmış soğanları pirinci ve eğer kullanıyorsanız ince bulguru koyun. Kıymayı da ekledikten sonra içine birazcık ılık su ile karıştırmış olduğunuz salçayı ekleyin. Ince ince kıyılmış maydanozları da eklediyseniz geriye sadece baharatlar kaldı. Baharatları da ekledikten sonra harcı yoğurabilirsiniz.
  2. Harç koyu kıvamlı değil de biraz cıvık olacak eğer harcınız cıvık olduysa tam kararında yaptınız demektir.
  3. Lahanaların damarlı kısımlarını enlemesine gelecek şekilde kullanarak içini koyup sarabilirsiniz.
  4. Hazırladığınız sarmaları tencereye yerleştirin. Eğer tencerenin dibine bir kaç lahana yaprağı yerleştirirseniz sarmalarınız tencereye yapışmayacaktır. Lahana sarması yapmaktaki püf noktalardan biri de budur.
  5. Sarmaları tencereye dizdikten sonra üzerine bir bardak su ekleyip biraz da zeytinyağı gezdirebilirsiniz. Ekşilik seviyorsanız da çok az miktarda nar ekşisi damlatın.
  6. Sarımsakları ezip ya da rendeleyip kuru nane ile lahanaların üzerine serpin. Lahanalar pişerken açılmasın diye üzerine bir tabak kapatabilirsiniz. Lahanalarımız artık pişmeye hazır.
  7. Ilk başlarda kaynayana kadar harlı ateşte kaynadıktan sonra kısık ateşte pişirin.
  8. Lahanasına göre 20 dakika ile 40 dakika arasında pişebilir. Zaman zaman tadına bakarak dilediğiniz kıvama gelene kadar pişirebilirsiniz.
  9. Piştikten sonra süzme yoğurt ve baharatlar ile servis edebileceğiniz lahana dolması hazır. Afiyet olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir