Lahana Turşusu Tarifi

Lahana turşusu, kış yazlarının yazdan kalan en güzel lezzetlerinden bir tanesidir. Sağlıklı lahananın kuru fasulye yemekleri tarzındaki yemekler yanında yenebilen en güzel hali olan bu turşuyu evde yapmak tahmin ettiğinizden çok daha kolaydır. Bazı lahana turşusu tarifi ve yapımında limon tuzu kullanılmaz. Biz bu tarifimizde kullandık çünkü limon tuzu turşunun ömrünü uzatır. Ayrıca lahanaları haşlamadan direk turşu yapmak yerine öncesinde haşlamak hem turşunun daha hızlı hazır olmasını sağlar hem de daha yumuşak ve lezzetli yapar. Yazın en güzel lahanalarını alıp ayıkladıysanız başlayalım turşumuzu yapmaya.

Lahana turşusu nasıl yapılır?

 1. Biz malzemeler kısmında iki buçuk kilo lahana dedik ama siz isterseniz daha az ya da daha fazla da kullanabilirsiniz. Suyunu ve diğer malzemelerini de buna göre ayarlamanız gerekir.
 2. Lahanaları ayıklayın. Çok kalın damarlı kısımlarını çıkarın. Yaprakları tamamen ayırmadan dört beş eşit parçaya bölseniz yeterli.
 3. Güzelce yıkadığınız lahanaları sıcak suda dört beş dakika kadar haşlayın.
 4. Sonrasında sudan çıkarın.
 5. Havuçların kabuklarını soyup kalın halkalar halinde doğrayın.
 6. Sarımsakların kabuklarını soyup yıkayın.
 7. Diğer yandan cam turşu kavanozunun altına yıkanmış süzülmüş nohutları yerleştirin.
 8. Derin bir kabın içerisine haşlanmış lahanaları koyun. Üzerine kaya tuzu ve sarımsakları ekleyin. Sirkeyi de ilave ettikten sonra lahanalara bu karışımın geçmesi için iyice karıştırın.
 9. Nohutları yerleştirdiğiniz turşu kabına lahanaları ve bu karışımı koyun. Sebzeleri mümkün olduğunca sıkıca yerleştirin. Aralara da doğradığınız havuçları koyun.
 10. Üzerine kalan sirkeli suyu ve diğer temiz suyu ilave edin.
 11. Ağzı tamamen dolu olduğunda kapağını sıkıca kapatın.
 12. Güneş görmeyen ılık bir yerde on gün bekletin. Zaman zaman açarak kontrol edebilirsiniz.
 13. Turşuyu açtıktan sonra buzdolabında saklayıp soğuk soğuk tüketin.
 14. Muhteşem lahana turşusu hazır. Afiyet olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir