Lakerda Tarifi

Ülkemizin üç tarafı da denizlerle çevrili olmasına rağmen, her yerinden en güzel en faydalı balıklar fışkırmasına rağmen maalesef çok az balık yiyen bir milletiz. Daha çok meze olarak tüketilen, dünya mutfağında ermenilerin en güzelini yaptığı bilinen balık tariflerinden biri olan lakerda ile, bugün mutfaklarınıza misafir oluyoruz. Ev yapımı lakerda tarifini hazırlamak aslında hiç de zor değil. Sadece lakerda hazırlamada dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar vardır. Mesela, lakerda tarifini palamut ya da torik balığı ile yapabilirsiniz. Ermeni mutfağında ağırlıklı olarak torik kullanılır. Balığınızı alırken lakerda yapacağınızı söylemeli, balıkçınızdan balığı ona göre hazırlamasını istemelisiniz. Çünkü lakerda yaparken balığın sadece gövde kısmı kullanılır. Bunların dışında taze balık kullanılması da çok önemlidir. Bu püf noktalarını aldıktan sonra bakalım lakerda nasıl yapılırmış.

Lakerda nasıl yapılır?

  1. Balığın içerisinde hiç kan kalmaması için balığı tuzlu ve buzlu suda bekletmek gerekir. Üç dört saat kadar suda bekleteceğiniz balıkların her saat başında suyunu değiştirin.
  2. Balıkları sudan çıkardıktan sonra iyice kuruması için havlu kağıt üzerine koyun. Suyunu çekmesi için üç dört saat kadar da bekletin.
  3. Balıklar tamamen kuruduktan sonra genişçe cam bir kavanozun içerisine bir miktar kaya tuzu koyun. Balık parçalarını üzerine koyduğunuzda hiç zemin ile temas etmemesi lazım ona göre tuzu koyabilirsiniz.
  4. Balıkları yerleştirdikten sonra üzerine defne yapraklarını dizin. Sonra karabiber ve tuz yine. Tuz ile balıkları tamamen kaplayın.
  5. Balıkların üzerine bir taş parçası koyup balıkları bastırın. Sonra kavanozun ağzını temiz bir bezla kapatın.
  6. Bu kavanozu güneş almayan bir yerde yirmi gün bekletin. Sonrasında lakerdanız hazır.
  7. Lakerdayı servis yapmadan önce bir gece duru suda bekletin yoksa çok tuzlu olur. Sonra da zeytinyağı ile servis yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir