Levrek Buğulama Tarifi

Levrek, fırında ve tencerede pişebilen harika bir balıktır. Beyaz et denildi mi akla gelen en sağlıklı besin maddelerinden bir tanesidir. Balık kokusunu sevmeyenler için tatlı su levreği, yani ırmak levreği tavisye edilir. Biz bugün en sağlıklı pişirme yöntemlerinden biri olan buğulama yöntemi ile bir tarif hazırladık. Levrek buğulama tarifi ile eviniz hiç kokmadan, harika bir yemek hazırlayabilirsiniz. Bu tarifi hazırlamanın püf noktası, balıkları kafası ile yani bütün olarak pişirmek. Ayrıca tuzunu baharatını tam içine alsın diye balıkların her iki tarafına da çizikler atmak önemlidir. Balıklarımız, rokalarımız ve limonlarımız hazırsa hemen tarife başlayabiliriz.

Levrek buğulama nasıl yapılır?

  1. Soğanları halka halka doğrayın, sarımsakları ince ince dilin.
  2. Fırın kabına yağlı kağıt serin. Sonra balıkları bunun üzerine yerleştirin. Önce balıkların üzerlerine her iki yanına da çizikler atın. Sonra balıkları zeytinyağı ile yağlayın.
  3. Balıkların içine dilimlediğiniz soğanları ve sarımsakları doldurun.
  4. Diğer yandan sebzeleri de halka halka doğrayın.
  5. Sebzeleri de balıkların etrafına dizin. Defne yapraklarını balıkların içine koyun. Tuz ve karabiber serpmeyi unutmayın.
  6. Fırın tepsisindeki balıkların üzerine bir kat daha kağıt kapatın, bu kağıdı hiç hava almayacak şekilde sıkıştırın.
  7. Önceden 180-200 derecede ısıtılmış fırında yarım saat kadar pişirin. Piştikten sonra sıcak sıcak servis yapın. Afiyet olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir