Levrek Nasıl Pişirilir?

Levrek, bizim ülkemizde en sevilen balık türlerinden bir tanesidir. Aslında fiyatı çok ucuz olması gerekirken, kontrolsüz avlanmalar yüzünden yüksek fiyatlı bir balık haline gelmiştir. Çupra gibi kültür balıkçılığı ile yetiştirilen, doğru pişirildiğinde kokusuz ve leziz olan çok sağlıklı bir balıktır. Bugün sizlere levrek nasıl pişirilir konusunda bilgi vermek için harika bir levrek tarifi hazırladık. Bunu isterseniz güveç içinde fırında, isterseniz kağıt içinde fırında isterseniz de ocakta tencerede buğulama gibi pişirebilirsiniz. Levrek, kuru bir balık olmadığı için kızartma dahil her türlü pişirilen bir balıktır. En güzel pişirme yöntemi ise fırın ızgaradır. Kendi içindeki suyunu yavaş yavaş çeker leziz olur. Kızartma levrek için çok iyi bir pişirme yöntemi değildir. Şimdi hazırladığımız tarifi okurken pişirme yöntemi hakkında daha fazla bilgi alabileceksiniz.

Levrek nasıl pişirilir; sebzeli levrek tarifi

  1. Soğan dahil tüm sebzleri soyun, yıkayın ve çok küçük olmayacak şekilde doğrayın. Wog tava benzeri bir tavaya sıvıyağını koyun. Tüm malzemeleri de içine atıp soteleyin. Isterseniz soğanları önceden koyarak kavurabilirsiniz.
  2. Sebzeler sotelenirken siz de balıkları hazırlayın. Balıkçıdan temizlenmiş bütün olarak aldığınız balıkların arasını açın. Bir miktar tuz serpin. Bir kaç dilim soğan ve bir kaç dilim sarımsakları arasına koyun. Balıkların iki yüzüne de üst kısımlarına çizikler atın. Sebzelerin aroması tam olarak geçsin.
  3. Sotelenmiş sebzeleri alın. Fırın tepsisine fırın kağıdı açın. Sonra balıkları ve etrafına, içine sebzeleri koyun. Isterseniz bu balıkların etrafındaki kağıtları tamamen kapatın, isterseniz açık bırakın.
  4. Önceden 200 derecede ısıtılmış fırında 30 dakika kadar pişirin. Fırın ısısına göre artabilir ya da azalabilir.
  5. Piştikten sonra sıcak sıcak servis yapın. Afiyet olsun.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir