Limonata Tarifi

Limonata, yaz aylarının en sevilen içeceğidir. Hem serinletici etkisi hem de vitamin deposu olması sebebiyle çok tercih edilir. Hazır satılan karışımları alıp su ile karıştırıp hazırlayabileceğiniz gibi evde limon ve portakal ile kendi karışımınızı da yapabilirsiniz. Hazır limonataların en büyük sorunu çok şekerli olmasıdır. Kendiniz evde yaptığınızda şekerini dilediğiniz miktarda ayarlayabilirsiniz. Ayrıca şeker hastalığınız varsa ya da diyet yapıyorsanız şeker yerine tatlandırıcı da kullanabilirsiniz. Genelde içeceklerde şeker yerine tatlandırıcı olarak bal kullanabiliyoruz. Ancak bu içeceği bal ile hazırlamak uygun değildir. Dolapta bekleteceğimiz için bal soğuduğunda donma ve dibe çökme yapabilir. Harika bir limonata hazırlamanın püf noktası ise limonla şekerin iyice karıştırılmasıdır. Böylece su eklediğinizde tadı ve aromayı çok daha iyi korumuş oluyoruz. O zaman bakalım hazırlanışında daha neler var?

Limonata nasıl yapılır?

 1. Limonları ve portakalları rendeleyin. Rendenin ince kısmını kullanırsanız limonun daha çok özü çıkar.
 2. Rendelenmiş kabukları toz şeker ile karıştırın. Buna yoğurmak da diyebilirsiniz bu ikiliyi güzelce yoğurun. Limonun aromasının şekere iyice geçmesi için bu işlemi biraz uzun yapabilirsiniz.
 3. Sonrasında bu karışıma sıcak suyu ekleyin. Burada soğuk su da kullanabilirsiniz ancak şekerin erimesini kolaylaştırmak açısından sıcak su tercih etmek daha doğru olacaktır.
 4. Kabuklarını rendelemiş olduğunuz portakal ve limonların suyunu sıkın.
 5. Bu suları erimiş şekerli karışıma ekleyip iyice karıştırın.
 6. Pürüzsüz olmasını isterseniz bu karışımı ince bir süzgeçten geçirin. Böylece içinde kalan minik limon ve portakal kabukları da süzgeçte kalmış olur.
 7. Hazırladığınız karışımı bir sürahiye koyun. Içine dilediğiniz kadar buz atabilirsiniz.
 8. Buzdolabında bekletip soğuk soğuk servis yapabilirsiniz.
 9. Limonataları servis yaparken sürahinin içine ya da servis bardağına bir kaç parça tane nane ekleyebilirsiniz
 10. Burada fesleğen de kullanabilirsiniz ancak fesleğenin aroması biraz ağır olduğu için herkes tercih etmez.
 11. Ölçüleri aynı doğrultuda artırarak dilediğiniz kadar limonata yapabilirsiniz. Afiyet olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir