Limonlu Kek Tarifi

Limonun eklendiği ve tadı güzel olmayan bir şey yoktur. Ayrıca limon nedense yazın ferahlığını ve neşesini yansıtırken aynı zamanda kış aylarının soğuk, nezleli havalarını da yansıtır. Yazın en sıcak günlerinde buz gibi limonatalar içerken, kışın en soğuk akşamlarında da üşütünce hemen naneli limon içeriz. C vitamini olsun diye bol bol limonlu sular içeriz. Hayatımızın her anında severek tükettiğimiz limonu keklerimize, pastalarıma, hamurlarımıza hatta kurabiyelerimize de koyuyoruz artık. Bugünkü tarifimiz olan limonlu kek tarifi, isterseniz krema ile tamamlanarak tam bir limonlu pasta haline gelebilir. Yok ben daha hafif seviyorum derseniz de puf bir kalıp keki olarak servis yapılabilir. Içerisindeki malzemelerin ne eksik ne de fazla olmamasına dikkat etmeniz gereken tarifimizde yumurtalarınız küçükse üç yumurta da kullanabilirsiniz. Oda sıcaklığında bekleyen malzemelerimizle başlayalım kekimizi hazırlamaya.

Limonlu kek nasıl yapılır?

  1. Toz şekeri ve yumurtaları bir kaba alın. Bu kap çırpma kabı olsun. Mikserin en hızlı devrinde uzunca bir süre bu ikiliyi çırpın. Yumurtalar bembeyaz olup şekerler eriyene kadar çırpın.
  2. Bu ikilinin üzerine yoğurdu ekleyin ve karıştırın. Bu sırada başka bir kaba da unu eleyerek koyun. Üzerine de bir paket kabartma tozunu dökün. Bunlar beklesin.
  3. Toz şekerli kek hamuruna limon kabuğu rendelerini, limon suyunu ve sıvıyağı ekleyin. Tuzu da koyup tüm malzemeleri bir kez daha güzelce karıştırın.
  4. En sonra elenmiş unu da kek hamuruna ekleyip tüm malzemeleri yeniden karıştırın.
  5. Bu sırada kek kalbını yağlayın, içerisine biraz un serpin ki kek hiç bozulmadan kalıptan çıksın.
  6. Kek hamurunu kalıba dökün, kalıbı fırına koymadan önce sallayın her yeri eşitlensin
  7. Önceden 170 derecede ısıtılmış fırında 30-40 dakika kadar pişirin.
  8. Piştikten sonra fırın kapağını açıp bir 5 10 dakika keki fırında dinlendirin.
  9. Sonra dilimleyerek servis yapabilirsiniz. Afiyet olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir