Limonlu Kurabiye Tarifi

Limon neye girse yakışıyor. Çorbalardan sebze yemeklerine, keklerden pastalara hatta cheecake lere kadar her şeye mükemmel bir aroma katıyor. Limon en çok ne ile yakışır derseniz ama şeker deriz. Yani limon aroması şekerli yiyeceklerde çok daha hoş oluyor. O ekşilik gidip yerini muazzam bir tada bırakıyor. Biz  de bizim gibi düşünenler için harika bir kurabiye tarifi, limonlu kurabiye tarifi hazırladık. Bu kurabiye tarifinde biz limon suyu yerine limon kabuğu rendesi kullandık. Limon kabuğu rendesi kurabiye içerisinde ağıza da geldiği için tatlı bir his bırakıyor siz bunu istemezseniz limon suyu da kullanabilirsiniz. Vanilya tadını sevmiyorum derseniz yerine karbonat da kullanabilirsiniz. Oda sıcaklığında yumuşamış tereyağımız ve tüm malzemelerimiz hazırsa hemen kurabiyemize yapmaya başlayalım.

Limonlu kurabiye nasıl yapılır?

  1. Oda sıcaklığında beklemiş ve erimiş tereyağını, kurabiyeyi yoğuracağınız yoğurma kabına alın. Üzerine şekeri ekleyip karıştırın.
  2. Rendenin ince tarafı ile rendelenmiş limon kabuğu rendesini, bir paket vanilyayı, yumurtayı ve bir çimdik tuzu ekleyip karıştırın.
  3. En son elenmiş un ile kabartma tozunu da hamura ekledikten sonra hamuru güzelce yoğurun. Katılığına göre göre olmadı süt veya un ilave edebilirsiniz. Çünkü tüm unlar aynı özellikleri göstermiyor. Bazı unlar daha özlü olurken bazıları çok özsüz oluyor hamurlar cıvık kalıyor bu sefer.
  4. Kurabiye hamurunu güzelce yoğurduktan sonra kıvamına bakın, ele yapışmayan şekil verilebilir bir kıvamda olması lazım.
  5. Bir fırın tepsisine yanmaz yapışmaz kağıt serin. Hamurdan kopardığınız parçaları hafif ince yuvarlaklar haline getirin. Aralıklı olarak tepsiye yerleştirin.
  6. Önceden 180 derecede ısıtılmış fırında 10 dakika kadar pişirin.
  7. Sonrasında ılık ılık servis yapabilirsiniz afiyet olsun.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir