Limonlu Parfe Tarifi

Yaz aylarının en sevilen lezzetlerinden biri olan parfe tarifini hemen hemen tüm meyveler ile hazırlamak mümkün. Ancak yine yaz aylarında en sevilen aromaların başında gelen limon ile hazırlamak tercih edilir. Limonun ferahlatıcı etkisini buz gibi limonatalarda, keklerde kurabiyelerde görüyoruz. Sütlü hafif ve soğuk bir tatlı olan parfede de limon aroması kullanmak gibisi yok. Türk mutfağında yer almayan sonradan kültürümüze giren bu tatlının da diğer yabancı tatlı tarifleri gibi farklı versiyonları vardır. Yalancı parfe ya da kolay parfe gibi tariflerin yanında yumurtanın çiğ olarak kullanıldığı daha farklı şekilde yapılan gerçek parfe tarifleri de vardır. Bizim bugün hazırladığımız limonlu parfe tarifi gerçek tariftir. Bu tarifin püf noktası ise, yumurtayı pişirmeyeceğiniz için şeker ile yumurtayı çok çok iyi çırpmanız, şekerin yumurtanın kokusunu gidermesini sağlamanız gerekir. Mükemmel parfe tarifimiz için her şey hazırsa başlayalım.

Limonlu parfe nasıl yapılır?

  1. Yumurtaları kırın, sarısını bir kenara beyazını bir kenara ayırın. Sarılarını bir çırpma kabına alıp üzerine toz şekeri ilave edin. Sonra bu ikisini mikserin en hızlı devri ile çırpın. Yumurtalar neredeyse beyaz bir hale gelsin.
  2. Diğer kaptaki beyazları da aynı şekilde mikserle çırpıp köpürtün.
  3. Bu sırada krem şantiyi güzelce çırparak hazırlayın. Krem şanti hazır olduğunda limon suyu ve limon kabuğunu kremaya ekleyip kibarca karıştırın
  4. Bu üç farklı karışımı kibarca karıştırarak bir araya getirin.
  5. Bu son halini alan karışımı da kuplara döküp buzluğa kaldırın. En az bir gün kadar buzlukta duran parfeleri soğuk soğuk servis yapın.
  6. Afiyet olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir