Limonlu Rulo Pasta Tarifi

Çocuklar tarafından çok sevilen, hafif ve lezzetli olduğu aynı zamanda yapımı da kolay olan rulo pastayı içine, arasına ve üzerine koyduğumuz tatlara göre çeşitlendirebiliriz. Mesela içine muz dilimleri yerleştirilince muzlu pasta olurken içine kivi ve çilek koyduğunuzda kivili ve çilekli pasta olmaktadır. Biz bugünkü tarifimizde ise, diğer bir çok meyveden farklı olarak limon koyduk. Limonlu rulo pasta tarifi, içerisinde limonlu krema bulunması dışında diğer rulo pasta keki tariflerinden pek farklı değildir. Rulo pastaları bildiğiniz gibi pandispanya keki tarifi ile hazırlıyoruz. Bu pandispanya keki diğer keklere göre çok daha esnek olup kırılmıyor. Harika bir pandispanya keki hazırlamanın sırrı ise, suyunu iyi ayarlamak, yumurtalarını çok ama çok çırpmaktır. Ayrıca keki kağıdından çıkarırken de özellikle dikkat edin. Buzdolabından yeni çıkmamış yumurtalarımızı alıp pastamızı yapmaya başlayabiliriz.

Limonlu rulo pasta nasıl yapılır?

  1. Pandispanya kekini hazırlamak için bir kaba yumurtaları kırın. Üzerine toz şekeri ekleyip bunları 15-20 dakika boyunca mikserin en hızlı devrinde çırpın. Yumurtalar iki katına çıkmış gibi görünecek kadar kabarsın.
  2. Limon kabukları ile vanilyayı ekledikten sonra kek hamurunun üzerine elenmiş unu da yavaş yavaş ekleyin. Unu ekledikten sonra mikser ile karıştırmayın büyük bir kaşık yardımı ile karıştırın.
  3. Genişçe büyük bir fırın tepsisine yanmaz yapışmaz fırın kağıdı serin. Bu kağıdın üzerine de kek hamurunu dökün. Her yerinin eşit olması için tepsiyi sallayın.
  4. Önceden 200 derecede ısıtılmış fırında 10 dakika kadar pişirin. Pişince birazcık fırında bekletip çıkarın.
  5. Bu arada iç kremasını hazırlayın. Isterseniz bu kremayı üzerine de sürebilirsiniz. Veya çok kremalı seviyorsanız üzerine krem şanti ile limonlu krema yapabilirsiniz.
  6. Hazır limonlu kremayı alıp karıştırın, piştikten sonra soğumasını bekleyin. Hatta biraz buzdolabında bekletebilirsiniz.
  7. Kek ılıyınca da kekin içine tamamen bu kremadan sürün ve keki rulo yapın. Soğuduktan sonra dilimleyerek servis yapabilirsiniz. Afiyet olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir