Lokma Tarifi

Lokma tarifi genelde lokma tatlısı ile karıştırılır. Her ne kadar yapılışları da lezzetleri benzer olsa da biri şerbetli tatlı iken bir diğer kahvaltılık hamur işidir. Bu hamur işini yapmak ustalık ister. Hem tatlısını hem de kahvaltılık olanı yaparken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Ilk püf noktası hamurun hazırlanmasıdır. Lokma hamuru mayalı bir hamur olduğu için mayalanması süresi ve yoğurulma süresi önemlidir. Mayalı hamurları çok fazla yoğurmak ve elde oynamak hamuru sındırır. Be sebeple bunun hamurunu da yaparken yoğurduktan sonra fazla uğraşmamak gerekir. Bir diğer önemli konu ise kızartma yağı konusu. Bir çok yerde özellikle Ege’de zeytinyağı ile kızartıldığını görebilirsiniz. Ancak zeytinyağı diğer yağlara göre çok daha kolay yanabildiği için en garantisi klasik ayçiçek yağı tercih etmektir. Bunların dışında bakalım daha neler var?

Lokma nasıl yapılır?

  1. Yaş mayayı birazcık ılık su ve şeker ile karıştırın. Mayanın tamamen erimesi için suyun çok ılık olması gerekir.
  2. Bir yoğurma kabına unun tamamını eleyin. Bu yoğurma kabını oldukça büyük seçin. Mayalı hamur olduğu için hazırladığınızın iki katına geleceğini unutmayın.Elediğiniz unun ortasını çukur olacak şekilde açın.
  3. Bu açtığınız çukurun içine krema haline getirilmiş mayalı şekeri dökün.
  4. Sonra tüm malzemeleri karıştırın. Yavaş yavaş su ekleyerek oldukça cıvık bir hamur haline gelene kadar yoğurun.
  5. Elinize yapışan kıvamda bir hamur olduğunda hazır demektir. Üzerini bir tepsi ile ya da streç film ile kapatarak ılık bir yerde mayalanmaya bırakın. Yaklaşık bir saat kadar mayalanması gerekecek.
  6. Hamur bir saati içinde bırakmış olduğunuzun iki katı kadar artmış olması gerekir.
  7. Aynı zamanda kızartma tenceresine yağı koyun. Isterseniz burda zeytinyağı da tercih edebilirsiniz.
  8. Yağ kızmaya başladığında hamurdan kopardığınız avuç içi büyüklüğündeki hamur parçalarını ortalarında delik açarak kızgın yağa atın.
  9. Hamurların ortasında delik açmazsanız yağda kızarırken kendisi patlayacaktır. Siz kendiniz delik açtığınızda dilediğiniz şekli vermiş oluyorsunuz.
  10. Iki tarafının da güzelce kızardığı lokmaları ,havlu kağıt serilmiş bir tabağa alabilirsiniz. Fazla yağı süzülen hamurları sıcak sıcak servis yapın. Izmir tulum peynir ile harika giden lokmalarınız hazır. Afiyet olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir