Lokma Tatlısı Tarifi

İzmir lokması olarak ünlenen, kalorisi ne kadar yüksekse tadı da bir o kadar şahane olan lokma tatlısı. Dışı çıtır çıtır içi yumuşacık olan şerbet içinde yüzmeyip yediğinde insanın içini baymayanı en ideal olanıdır. Bazı pastaneler yaptıkları lokmalar ile meşhur olmuşlardır. Çünkü bu tatlı yapımı zor olmayan ama bazı ustalıklar gerektiren püf noktalara sahiptir. Ilk olarak bu tatlının hamurunda kullanılan maya önemlidir. Bu hamuru hazırlarken kuru maya kullanıyoruz. Yaş maya daha çok kabarması istenen hamur işlerinde kullanılırken kuru mayayı daha çok bu tarz tatlılarda kullanıyoruz. Diğer bir önemli konu ise hamurun kıvamını yakalalamak. Lokma tatlısı hamuru bir çok hamur işine çok daha az kıvamlı bir hamura sahip. Bu hamuru yoğurmak ve kontrol etmek sonrasında da şekil vermek oldukça zor olabiliyor. Gelelim adım adım yapılışına.

Lokma tatlısı nasıl yapılır?

 1. İşe tatlının şerbetini hazırlayarak başlayabilirsiniz. Çünkü bu tatlının şerbetinin oda sıcaklığında bekletilmiş ve soğutulmuş olması gerekiyor.
 2. 3 su bardağı toz şeker ve 2 su bardağı suyu kaynatın. Şerbet kaynadığında altını kısıp biraz daha kaynatın. Indirmeye yakın içine yarım limon suyunu ekleyin. Burada isterseniz limon tuzu da kullanabilirsiniz.
 3. Şerbet iyice kaynadıktan sonra ocaktan alın ve oda sıcaklığında soğumaya bırakın.
 4. Kuru mayayı ılık su ile karıştırarak eritin. Mayanın en iyi eritilme yöntemi bu şekilde ılık hatta sıcağa bir tık yakın su ile karıştırmaktır.
 5. Derin bir yoğurma kabına unu koyun. Tüm unun ortasını çukur olacak şekilde açın.
 6. Unun ortasındaki bu çukura su ile yumuşatılmış mayayı ekleyin. Üzerine de şekeri ekleyip şekeri içinde eritin.
 7. Unun kenarlarına tuzu ekledikten sonra tüm malzemeleri karıştırın.
 8. Oldukça cıvık bir hamur kıvamına geldiğinde hazır demektir. Sonrasında hamuru bir yarım saat kadar dinlenmeye bırakın. Birazcık kabarsın. Bu dinlenme anında soğuk bir yere koymayın oda sıcaklığında olsun.
 9. Hamur dinlenirken siz de kızartma yağını hazırlayabilirsiniz.
 10. Kızartma tavasına ayçiçek yağını koyun. Bu kızartma işlemini mümkünse biraz derin bir kapta yapın tam bir tava gibi olmasın.
 11. Hamur dinlendikten sonra üzerini açın. Elinizde alamayacağınız kadar cıvık olan hamurdan minik lokmaları bir kaşık yardımı ile alabilirsiniz
 12. Şekillerinin tam yuvarlak olmasını istiyorsanız krema torbası kullanabilirsiniz. Böylece tam şekilli lokmaları direk yağa atabilirsiniz.
 13. Hamurdan aldığınız parçaları direk kızgın yağa atın. Kızgın yağ içinde her yeri altın sarısı rengi olana kadar kızartın.
 14. Yağın yanında şerbet bekliyor olsun.
 15. Kızartma yağından aldığınız lokmaları direk şerbetin içine atın. 3-5 dakika şerbetin içinde durduktan sonra servis tabağına alabilirsiniz.
 16. Üzerine tarçın ile harika olan lokma tatlılarınız hazır. Afiyet olsun.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir