Lokum Tarif

Türkiyenin en ünlü tatlarından biri olan lokumu içerisinde onlarca farklı baharat ve tat ile bulmak mümkün. Dünyanın en sevilen tatlılarından biri olan lokumun en güzel hali sütlü olanı ve çifte kavrulmuş olanıdır. Içinde badem fındık ceviz ne ararsanız bulunur. Bu lokumlar büyük fabrikalarda çeşitli işlemlerden geçirilerek yapılır. Ancak isterseniz bu güzel lezzeti evimizde tamamen doğal malzemeler ile hazırlamamız da mümkündür unutmayın. Peki evde lokum tarifi nasıl yapılır? Bu tarifi hazırlamanın en önemli noktası malzemeleri sırası ile eklemek, unun kokusunu gidermek ve kesinlikle topak topak olmamasını sağlamak. Ayrıca malzemeden kaçınmadan bol malzemeli yaparsanız çok daha leziz olacaktır unutmayın. Öyleyse gelelim tarifimizin yapışına.

Lokum nasıl yapılır?

  1. Margarini eritme kabına koyun. Eridikten sonra üzerine unu ekleyip kısık ateşte kavurmaya başlayın. Unun kokusu gideene kadar yakmadan kavurmaya devam edin.
  2. Sonra üzerine sütü ekleyin karıştırın. Şekerini ekleyip şekeri eritin. Unun topaklanmamasına dikkat edin. Vanilyasını da ekledikten sonra pişirin.
  3. Pişen muhallebiyi karıştırarak biraz soğutun.
  4. Bir cam tepsiye hindistan cevizi yayın tüm zemini kaplayın. Sonra bunun üzerine muhallebiyi dökün. Ortalarına bütün bademleri koyun. Sonra buzdolabına kaldırın.
  5. Iyice soğuduktan sonra rulo haline getirip bunları dilimleyin. Üzerine tekrar hindisan cevizi serpip servis yapın. Afiyet olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir