Makarna Nasıl Yapılır?

Öğrenci evlerinin vazgeçilmez yemeğidir makarna. Hem pratik oluşu hem içine ne isterseniz ekleyebildiğiniz bir yemek olması hem de çok ekonomik olması da popüleritesini artırır. Bu arada makarna deyip geçmemek lazım. Çünkü lezzetli bir makarnayı pişirmenin de çok önemli püf noktaları vardır. Bu yemeğin lezzeti kullandığınız ürüne göre değişebilir. Yani içinde yumurtası unu bir çok baharatı bulunan farklı türlerden kullanırsanız tadı tabiki farklı olacaktır. Biz bu tarifimizde klasik yumurtalı makarna türünü tercih ettik. Makarnanın pişirilme tarzı ve süresi kullandığınız ürünün şekline göre değişmemektedir. Yani düdük makarna da spagetti de burgu da aşağı yukarı aynı sürede ve aynı yöntemle pişirilir. Gelelim harika bir makarna yapmanın sırlarına. Ilk olarak unutulmamalıdır ki makarna suyuna tuzunu su kaynamaya başladıktan sonra atmak gerekir. Tuz suyun kaynama süresini geciktirir. Bir diğer önemli nokta ise suya sıvı yağ eklenmesidir. Eğer makarna suyuna sıvı yağ eklemezseniz süzdüğünüzde makarnalar birbirine yapışır. Sıvı yağ hem onların birbirine yapışmasını engeller hem de parlaklık katar. Tüm bu bilgilerden başka bakalım daha neler var?

Makarna Tarifi

 1. Pişirmek istediğiniz makarnayı alın. Bir paket makarna için büyük bir tencere su yeterli olacaktır.
 2. Makarnalar pişerken genişleyeceği için büyük bir tencere seçmeye özen gösterin.
 3. Suyu ekledikten sonra kayması için altını açın. Daha hızlı olmasını isterseniz su ısıtıcısında suyu kaynatıp sonra tencereye koyabilirsiniz.
 4. Su kaynamaya başladığında içine tuzunu ve sıvı yağını ekleyebilirsiniz. Tuzu kendi istediğiniz miktarda ayarlayabilirsiniz.
 5. Tuz ve yağ ile birazcık kaynadıktan sonra içine makarnaları ekleyin.
 6. Makarnaları ekledikten sonra tencerenin kapağını tamamen kapatmayın. Yoksa taşar. Hafif aralı bir şekilde kapatıp sürekli kontrol edebilirsiniz.
 7. Makarnasına göre yaklaşık 20 dakika içinde pişmiş olacaktır. Bu sürede pişip pişmediğiniz içinden bir kaç tane alıp tadına bakarak kontrol edebilirsiniz.
 8. Makarnalar piştiğinde ocağın altını kapatıp tencereyi hemen soğuk su musluğunun altına tutun. Tüm tencereyi soğuk su ile doldurduktan sonra zaman kaybetmeden tamamen süzün.
 9. Soğuk suyun içinde çok bekletirseniz makarnalar soğur. Yeterince beklettiğinizde birbirine yapışması engellenmiş olur.
 10. Süzdüğünüz makarnayı isterseniz pişirme tenceresinde isterseniz de başka bir tencerede tereyağ ile kavurun.
 11. Tereyağ tüm yemeklere lezzet verir ancak en çok yakıştığı yemeklerden biri makarnadır. Sade makarnayı bile çok leziz hale getirir.
 12. Tereyağında birazcık kavrulan makarna hazır. Afiyet olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir