Mantar Sote Tarifi

Mantar, hem içerdiği protein bakımından hem de vitaminleri bakımından çok zengin bir besin maddesidir. Bir çok tavuk ve et sote tarifinde lezzet katan yan ürün olarak yer alırken aynı zamanda sadece mantardan da sote yapılmaktadır. Spor yapanların protein olarak alabilecekleri bu gıda, diyet yapanların ve çocuklarını emziren annelerin de göz bebeğidir. Içine bir çok farklı malzeme koyarak yapabileceğiniz bu yemeğe en çok yakışan sos soya sosudur. Aynı zamanda krema da mantar ile inanılmaz uyumlu bir malzemedir. Biz bu tarifimizde krema kullanmadık. Sadece soya sosu ile daha sade bir sote yaptık. Harika bir mantar sote yapmanın püf noktası ise, mantarların kabuklarını soymak ve bekletip karartmadan hemen tavaya atmak. Detaylarını hazırlanış basamaklarında anlatalım.

Mantar sote nasıl yapılır?

İlk olarak soğanları orta boy doğrayın. Çok küçük olmasına gerek yok.

Havuçları da küp küp doğrayın.

Kırmızı biberleri jülyen doğrayıp havuçla birlikte bir kaseye koyun .

Tavaya zeytinyağını koyduktan sonra soğanları ekleyip kavurun. Soğanlar kısık ateşte pembeleşirken siz de diğer yandan mantarları soyun.

Mantarın şapkasının altındaki kısmı çıkardığınızda soyması çok daha kolay hale geliyor. Bazı mantarların kabukları çok ince olur onları soymak pek mümkün değildir. Isterseniz mantarları soymayabilirsiniz ancak soyarsanız yumuşacık olur.

Mantarları soyduktan sonra hemen tavaya atmanız gerekir yoksa kararır. O yüzden mantarları soyup bitirene kadar diğer tüm malzemelerin pişmiş olması gerekiyor.

Soğanlar pembeleşince üzerine havuç ve kırmızı biberleri ekleyin. Isterseniz burada sarı biber de koyabilirsiniz. Renkli ve güzel olur.

Tüm malzemeler biraz piştikten sonra kocaman kocaman kesilmiş mantarları ekleyebilirsiniz. Mantar, tüm malzemelerden daha kolay piştiği için onu en son ekliyoruz.

Mantarları ekledikten sonra önce harlı olarak ardından kısık olarak pişirmek gerekiyor. Mantar ilk tavaya girdiğince suyunu bırakacaktır. Suyunu çekene kadar düzenli olarak karıştırın. Bu arada bir adet küp şekeri de burada ekleyebilirsiniz.

Suyunu çekmeye başladığında pişmesine çok az kalmıştır.indirmeden hemen önce soya sosunu ve baharatlarını ekleyebilirsiniz. Soya sosu çok tuzlu olduğu için ya hiç tuz katmayın ya da çok az tuz katın.

Tamamen suyunu çektiğinde mantar soteniz hazır, afiyet olsun.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir