Mantarlı Karides Güveç Tarifi

Güveç, ülkemizde hemen hemen tüm malzemelerle yapılabilen enfes bir yemek tarifidir. Etli, tavuklu,mantarlı ve vejeteryanlar için sadece sebzeli tarifleri vardır. Biz bugün deniz mahsüllerini çok sevenler özellikle de karidesin hastası olanlar için herkesin çok bilmediği, daha çok restoranlarda servis edilen mantarlı karides güveç tarifi hazırladık. Bu tarifi yapmanın hiç bir zorluğu yoktur. Harika bir karides güveç hazırlamak için bir kaç noktaya dikkat etmek lazım.birincisi, ne güveci olursa olsun bu yemeği kesinlikle toprak güveç kaplarında pişirmeniz gerekir. Normal tencerede bu lezzeti elde edemezsiniz. Ikincisi karides güveç için küçük bir kaç güveç kabına ihtiyaç duyacaksınız kocaman bir tencerede pişirmek imkansız. Bol tereyağı koyacaksınız ki yerken bol bol ekmek bandırmalı olsun. Isterseniz en son servis yapmadan üzerine kaşar peyniri de rendeleyebilirsiniz ama biz tarifimizde kaşar peyniri koymadık, yeterince kalorisi var zaten diye. Taze karideslerimizi ve malzemelerimizi aldık, şimdi hazırlamaya başlıyoruz.

Mantarlı karides güveç tarifi

  1. Soğanları soyun ve minik minik doğrayın. Biberlerin çekirdeklerini alıp onları da ince ince doğrayın. Isterseniz sebze kullanmayabilir direk soğan ve sarımsaklı yapabilirsiniz. Sarımsakları da küçük küçük doğrayın.
  2. Domateslerin kabuklarını soyun ve küp küp doğrayın.
  3. zeytinyağını bir sote tavasına alın. Soğanları ekleyip kavurun.
  4. Bu noktada isterseniz çok az salça ekleyip kavurabilirsiniz. Soğanların üzerine sarımsakları, ardından da sebzeleri ve domatesleri ekleyin.
  5. En son mantarları ekleyip kavurun. Mantarların suyu çıksın, sonra suyunu çekmeye başlayınca karidesleri ekleyip harlı ocakta kavurun. Bir iki dakika sonra güveç kabına alın. Bu arada malzemeleri kavururken tuz ve baharatlarını da ekleyebilirsiniz.
  6. Güveç kabına malzemeleri yerleştirdikten sonra tereyağını küçük parçalara bölüp malzemelerin üzerine koyun.
  7. 200 derecede önceden ısıtılmış fırında pişirin. Karidesler tamamen kızardığında yemek hazır demektir. Sonrasında sıcak sıcak servis yapın, afiyet olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir