Mantarlı Tavuk Sote Tarifi

Tavuk ve mantarın birbirine yakıştığı kadar yakışan başka bir iki malzeme daha yoktur. Üzerine kaşar ve krema da girdiğinde muhteşem ötesi bir lezzet haline gelir. Biz bugün bu tarifimizde kaşar ve krema kullanmadık. Daha sade, diyet yapanlar için uygun pratik bir yemek tarifi hazırladık. Ancak siz isterseniz bu tarz malzemeler ile zenginleştirebilirsiniz. Harika bir tavuk sote hazırlamanın püf noktası ise, tavukları ve mantarları iyi pişirmektir. Ayrıca mantarların kararmamasını sağlamak da önemlidir. Eğer mantarları önceden keserseniz limonlu suya atıp diğer malzemeler hazırlananana kadar orada bekletebilirsiniz. Mantarlar hazırlandığında pişirmeye başlıyoruz.

Mantarlı tavuk sote nasıl yapılır?

 1. Tavuk göğüslerini kasaptan kuşbaşı doğranmış şekilde alın ya da evde kendiniz de doğrayabilirsiniz.
 2. En başta tavukları soteleyip üzerine mantar ve diğer malzemeleri koyuyoruz.
 3. Soğanları ve sarımsakları doğrayın.
 4. Geniş bir wok tavaya yağı koyun. Üzerine soğan ve sarımsakları ekleyin.
 5. Soğan ve sarımsakları bir miktar kavurduktan sonra üzerine doğranmış ve yıkanmamış tavukları ekleyin. Tavuk, et ve balığı pişirmeden önce yıkamak bakterileri her yere bulaştırmaya sebep olabilir. Zaten pişerken ne varsa ölecek.
 6. Tavuklar öncelikle beyazlamaya başlayacak. Ilk suyunu bırakıp sonra çekecekler. Tüm bu süreçte biraz açık ateşte düzenli karıştırarak pişirin. Tavuğun kendi suyu ile pişmesini sağlayın.
 7. Tavuk beyazladığında biraz pişmiş demektir.
 8. Sonra üzerine jülyen doğranmış kırmızı ve yeşil biberleri ekleyin.
 9. Sonrasında sudan çıkardığınız mantarları ortadan ikiye bölerek ekleyin. En kolay mantar pişeceği için en son onu ekliyoruz.
 10. Tuzunu ve baharatlarını ekledikten sonra karıştırın. Bu noktadan sonra altını kısabilirsiniz.
 11. Tavuklar iyice pişip baharatını içine aldığında hazır demektir. Sıcak sıcak servis yapabilirsiniz. Afiyet olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir