Marshmallow Nasıl Yapılır?

Marshmallow, yabancı filmlerdeki kamplarda yapılırken çeken dikkatler sonucu bizim de mutfağımızda yer almaya başlayan bir lezzettir. Özellikle çocukların bayıla bayıla yediği, yaşı kaç olursa olsun herkesin karşı koyamadığı bu yumuşacık tadı evde kendiniz de kolaylıkla yapabilirsiniz. Üstelik dışardakilerde mısır şurubu gibi kimyasal ve zararlı katkı maddeleri kullanılırken siz evde kendiniz bu tarz zararlı maddeleri kullanmadan hazırlayabilirsiniz. Jelatinli ya da jelatinsiz olarak yapabileceğiniz bu tarifi bugün biz jelatin ile hazırladık. Lezzetli bir marshmallow tarifinin sırrı ise malzemelerin doğru zamanda hazırlanması. Yani şu kadar çırpın denilen malzemeleri tam o kadar çırpmanız gerekir. Yoksa dilediğiniz kıvamı yakalamanız mümkün olmaz. Hiç zaman kaybetmeden gelelim hazırlanışına.

Marshmallow tarifi

  1. Pudra şekerini, su ve glikoz ile birlikte bir tencereye alın. Küçük bir tencere olabilir. Glikozu pastanelerden temin edebilirsiniz.
  2. Pudra şekeri tamamen eriyene kadar kısık ateşte karıştırarak ısıtın, kaynatın.
  3. Bu sırada toz jelatini uygun ölçüdeki su ile karıştırın. Sonrasında iyice kabarana kadar mikserin en hızlı devrinde çırpın.
  4. Jelatin kabardığında üzerine hazırlamış olduğunuz pudra şekerli glikozlu suyu karıştırarak ekleyin. Hemen ardından bu karışımı mikserin en hızlı deviri ile durmadan 10-15 dakika çırpın.
  5. Mısır nişastası ve üç yemek kaşığı pudra şekerini ayrı bir kapta karıştırın. Sonrasında orta büyüklükte kare bir borcamın dibine dökün.
  6. Üzerine marshmallow karışımını dökün, her yeri eşit olsun diye üzerini düzeltin. Ardından üzerini streç film ile kapatıp buzdolabına koyun.
  7. Marshmallow un sertleşmesi için 10-12 saat buzdolabında bekletin.
  8. Sonrasında bu marsmallowları dikkatlice kesin. Her bir parçayı mısır nişastası ve pudra şekerine hafifçe bulayarak servis yapabilirsiniz. Saklamak isterseniz ağzı kapalı cam bir kavanozda saklayabilirsiniz.
  9. Afiyet olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir