Mayalı Poğaça Tarifi

Mayalı hamur işleri içinde yapımı en kolay olup en sevilen tarif, mayalı poğaça tarifidir. Bu hamur işinin en güzel yanı, hemen bayatlamıyor olması ve neredeyse 3-4 gün boyunca tazeliğini koruyor olması. Pufur pufur bir mayalı poğaça yapmanın sırrı ise mayası ile hamurunun özenle hazırlanmasından geçiyor. Bildiğiniz gibi mayanın fermente olması için ılık hatta sıcak bir ortama ihtiyacı var. Bunun için de hamuru yaparken kullandığınız tüm ürünlerin ılık olması gerekiyor. Üzerine süreceğiniz yumurtanın bile dolaptan çıkarılmamış, oda sıcaklığında beklemiş olması gerekiyor. Çünkü kullandığınız tüm soğuk malzeme hamurun kabarmasını engeller. Unun tam ölçüsünün olması sizi korkutmasın. Mayalı hamurların kıvamı genelde çok katı olmaz. O yüzden yavaş yavaş unu eklediğinizde kıvama geldiğini anlayacaksınız. Püf noktalarını aldıysak gelelim yapılışına.

Mayalı poğaça nasıl yapılır?

 1. Yaş mayayı bir kabın içine koyun. Üzerine, birazcık toz şeker ve mayayı eritebilecek kadar su koyun. Mayanın tamamen erimiş, sıvı bir krema haline gelmiş olması gerekiyor.
 2. Bir yoğurma kabına, unu güzelce eleyerek koyun. Unun ortasını havuz gibi açın.
 3. Bu açtığınız orta çukura krema kıvamındaki mayayı koyun.
 4. Elinizle kibarca karıştırın. Üzerine süt, sıvı yağ,kalan şekeri ve tuzu ekleyin.
 5. Ilk etapta bir iki su bardağı un ile başlayabilirsiniz yoğurmaya. Ardından duruma göre ilave edersiniz.
 6. Hamuru kenarlarından ortaya doğru olacak şekilde güzelce yoğurun. Katılığını kontrol ederek yavaş yavaş un ekleyin.
 7. Hafif cıvık ele yapışan bir kıvama geldiğinde üzerini hamura değmeyecek şekilde bir bez ya da streç film ile kapatın.
 8. Hamuru yaklaşık bir saat ılık bir ortamda bekletin. Eğer mutfağınız soğuk ve kış günüyse, fırında en düşük derecede de bekletebilirsiniz.
 9. Hamur beklerken eğer içine bir şeyler koymak isterseniz iç malzemesini hazırlayabilirsiniz.  Biz bu tarifimizde içine hiç bir şey koymadık, sade mayalı poğaça yaptık.
 10. Hamur bir saat kadar dinlendikten sonra üzerini açın.
 11. Avuç içi büyüklüğünde parçalar koparıp bunları yuvarlayın. Farklı bir şekil vermek isterseniz de verebilirsiniz. Ancak mayalı olduğu için elinizde fazla oynamayın,minimum dokunma ile şekil verin.
 12. Dibine yağlı kağıt serilmiş ya da yağlanmış fırın tepsisine dizin. Dizerken kabaracaklarını da hesaplayıp ona göre çok yakın olmayacak şekilde dizin.
 13. Fırın tepsisine dizdiğiniz hamurları bir 15 dakika daha tepside mayalandırın. Bu arada fırını ısıtabilirsiniz.
 14. Mayalanmış hamurların üzerine çırpılmış yumurta sarısını sürüp üzerlerine susamlarını ekin.
 15. 180 derecede önceden ısıtılmış fırında 20-30 dakika pişirin. Sonrasında ılık ve soğuk olarak servis yapabilirsiniz. Afiyet olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir