Menemen Nasıl Yapılır?

Menemen tarifi türk yemek kültürünün en basit ve temel yemek tariflerinden biridir. Kahvaltıda sık sık tercih edilen bu lezzetli yemeği pratik akşam yemekleri için de rahatlıkla tercih edebilirsiniz. Domates biber baz alınarak yaptığımız tarifimizdeki en önemli konu domateslerin hazırlanması. Menemen yaparken kesinlikle domatesleri soymalı ve minik minik doğramalısınız. Domatesleri soymazsanız pişerken kabukları çıkar. O yüzden doğradığımız sebzelerin kabuklarını soymak gerekiyor. O zaman bakalım değişik bir tarif nasıl hazırlanır?

Hazırlanışı

  1. Ilk olarak soğanları doğrayın. Normalde yemek yaparken doğradıklarınızdan daha küçük doğrayabilirsiniz. Teflon bir tava ya da orta boy bir tencereye yağı koyun sonra soğanları kavurmaya başlayın. soğanları minicik doğramazsanız diğer malzemelerin yanında kocaman kalır yerken de rahatsız eder. Ayrıca çabuk pişmesi için de küçük doğranmış olması gerekiyor.
  2. Soğanları pembeleştirirken isterseniz minik minik doğranmış sarımsakları da ekleyebilirsiniz.
  3. Soğanlar kavrulurken Mmenemenin temel malzelemeleri olan domatesleri hazırlamaya başlayabilirsiniz. Domatesleri mümkün olduğunca yumuşak ve sulu olanlarından seçebilirsiniz. Kabuklarını güzelce soyup minik minik doğrayın.
  4. Diğer yandan biberleri minik minik doğrayıp soğanlara ekleyin. Birazcık kavurun.
  5. Biberler kavrulduktan sonra domatesleri ekleyin. Biber geç pişer ama domates çok hızlı pişeceği için domatesleri biberler pişmeye başlayınca ekleyin.
  6. Tüm malzemeleri karıştırın tuz ve baharat ekleyin.
  7. Domates suyunu çekmeye başlayınca yumurtaları kırabilirsiniz. Isterseniz direk kırabilir isterseniz bir kaseye kırıp onları çırpıp yemeğe ekleyebilirsiniz.
  8. Yumurta sayısını da kendi zevkinize göre ayarlayabilirsiniz. Eğer çok yumurtalı seviyorsanız 3 adetten fazla kırabilir ya da daha az yumurtalı seviyorsanız daha az da ekleyebilirsiniz.
  9. Yumurtalar da piştikten sonra menemen hazır. Üzerine pul biber ve karabiber ile harika olur. Afiyet olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir