Menengiç Kahvesi Nasıl Yapılır?

Menengiç kahvesi, iç anadolu bölgesi, akdeniz bölgesi ve ege bölgesinin yüksek kısımlarında kendisi bir sakız ağacı olan bir tip ağacın meyvesidir. Bu meyve taze olarak yani yaş tüketilebildiği gibi aynı şekilde kavrularak da tüketilebilir. İçinde bir çok kahveye göre neredeyse hiç kafein olmadığı için sağlıklı görülen, bol bol tüketilen bu kahve aynı zamanda çok da faydalıdır. Nefes darlığına iyi gelen, solunum yollarını açan kahve aynı zamanda böbrek kumu dökme konusunda da yardımcıdır. Bu kahveyi hazır aktardan kavrulmuş halde alabileceğiniz gibi tazesini alıp evde kendiniz de kavurabilirsiniz. Eğer evde kavurmak isterseniz tava kullanın, saç ve diğer ince tava çeşitlerini kullanmayın. İsterseniz süt yerine su kullanabileceğiniz tarifimizi biz daha lezzetli olması için sütle yaptık. Malzemeleri hazırlayın, menengiç kahvemizi yapmaya başlıyoruz.

Menengiç kahvesi tarifi

  1. Kahveyi yapacağınız cezveye sütü koyun. Sütün pastörize süt olmamasına dikkat edin. En kötü hazır günlük sütlerden kullanabilirsiniz
  2. Sütü koyduktan sonra üzerine kahveyi ekleyin. Eğer şekerli yapmak istiyorsanız şekeri ekleyin
  3. Şeker yerine tatlandırıcı da koyabilirsiniz.
  4. Tıpkı türk kahvesi yapar gibi sık sık karıştırılarak bir taşın kaynatılır. Kaynamaya başladıktan sonra altını iyice kısıp biraz daha pişirmelisiniz. Ama bu arada taşmamasına dikkat edin bir anda taşabilir.
  5. Kahvenin tam olarak erimesi ve homojen bir şekilde çözülmesi için pişmeden önce de piştikten sonra da bir miktar ocak üzerinde karıştırarak bekletilmesi gerekir.
  6. Sonrasında fincana boşaltacağınız kahveyi sıcak sıcak servis yapın.
  7. Sütün üzerinde sıcak olmasından dolayı kaymak gibi bir yağ tabakası oluşabilir, servis yapmadan önce onu alabilirsiniz. Afiyet olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir