Mücver Tarifi

Yemeklerin yanında meze veya garnitür olarak kullanıldığı gibi zeytinyağlı tabaklarının da yıldızlarındandır mücver. Kabakla yapılanın yanında farklı malzemeler ile de yapılan mücver tarifi vardır. Biz bugün bu tarifimizde kabak kullandık. Isterseniz siz farklı malzemeler de kullanabilirsiniz. Az yağlı hafif ve lezzetli kabak mücveri yapmanın püf noktalarını da sizlerle paylaşıyoruz. Ilk olarak en önemli konu kızartma konusu. Mücverin çok yağlı olmaması için kabakları rendelerken ve rendelemeden önce mutlaka sıkmalı suyunu almalısınız. Çünkü unlanmaya başladığında kabak su verirse daha çok un eklemeniz gerekecektir. Çok fazla un ekleyince de kabaklar kaybolur yemek pişiye döner. Bu bilgiler ışığında bakalım

Mücver nasıl yapılır?

 1. Öncelikle kabakları soyun. Mücver yaparken kalın olmayan kabakları tercih edebilirsiniz. Onlar diğerlerine göre daha az çekirdekli olur.
 2. Kabakları soyduktan sonra yıkayın ve iyice suyunu sıkın. Kızartma anında suyu çıkmaması lazım.
 3. Suyunu sıktığınız kabakları rendeleyin. Rendenin geniş kısmıyla rendeleyin ki kabaklar kaybolup gitmesin.Rendeledikten sonra da bir kez daha suyunu sıkmaya çalışın.
 4. Rendelenmiş kabakların üzerine kaşar peynirini rendeleyin. Isterseniz burda beyaz peynir de kullanabilirsiniz ama beyaz peynir soğuyunca içi soğuk olur.
 5. Peynirli kabakların üzerine yumurtaları kırın. Aynı zamanda dere otu ve taze soğanları da minik minik doğrayın ve kabaklara ekleyin.
 6. Bunun üzerine tuz ve karabiberi ekleyebilirsiniz. Sevdiğiniz diğer baharatları da ekleyebilirsiniz ancak çok fazla baharat katmamaya özen gösterin.
 7. Baharatları ekledikten sonra unu yavaş yavaş ekleyin. Unun tüm malzeme ile iyice karışmış olmasına dikkat edin.
 8. Mücver hamurunu bir 5 dakika kadar dinlendirin.
 9. Ardından kızgın yağda teker teker kızartmaya başlayın. Teker teker atın yoksa yağ içinde kendini toparlarken birbirlerine yapışırlar.
 10. Eğer daha hafif bir mücver istiyorsanız aynı tarifi fırın tepsisine dizerek fırında da yapabilirsiniz. Ancak bu tarifin en lezzetlisi olmasının sebebi de bol yağda kızartıyor olmak.
 11. Kızarttıklarınızı üzerine havlu kağıt serilmiş tabağa alın. Kızartma tabaklarına koymak için özel olarak üretilen havlu kağıtlardan da kullanabilirsiniz.
 12. Süzme yoğurt ile harika gidecek mücver hazır. Ilık ya da soğuk olarak servis yapabilirsiniz. Afiyet olsun.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir