Muffin Tarifi

Cupcakelerin yakın akrabası olan muffinlerin yapımı birazcık daha zor lezzeti de bir o kadar muazzamdır. Ingiliz ekmek kültüründen gelen bu tatlı kek içinin diğer keklere göre çok daha dolu dolu olması sebebi ile oldukça doyurucudur da. Içindeki malzemelere göre onlarca çeşit muffin tarifleri vardır. Biz bugün bu tarifimizde en basit ve pratik olanı yaptık. Isterseniz siz bu tarife çeşitli meyveler ekleyebilirsiniz. O zaman gelelim püf noktalarına. Pofuduk bir muffin yapmak istiyorsanız öncelikle katı ve sıvı malzemeleri ayırmalı, sonrasında hepsini sırası ile karıştırmalısınız. Bu keki bu kadar içi dolu yapan hamurudur. Hamurunun diğer kek hamurlarına göre daha katı olması gerekir. Keki hazırlarken eyvah çok katı oldu gibi bir paniğe kapılmayın bu normal kıvamı. O zaman bu bilgiler ışığında gelelim hazırlanışına.

Muffin nasıl yapılır?

  1. Tüm kek tariflerinde olduğu gibi şeker ve yumurtayı çırpmakla başlayacaksınız. Ikisinin tam olarak birbirine karışması ve köpürmesi gerekiyor.
  2. Ardından bu karışıma yağını, yoğurdu ve vanilyayı ekleyip karıştırmaya devam edin.
  3. Unu ayrı bir tabakta ince bir süzgeçle eleyin. Ardından üzerine bir paket kabartma tozunu ekleyin.
  4. Un ve kabartma tozunu da kek karışımına ekleyip karıştırın. Bu sırada mikser kullanmayın. Çırpma teli ile ya da bir kaşık yardımı ile karıştırabilirsiniz.
  5. Muffin için silikon kaplar kullanabileceğiniz gibi kağıt ya da çelik kaplar da kullanabilirsiniz. Çelik kaplar kullanmak isterseniz içerisine kağıt kapları da yerleştirmeniz gerekir yoksa kek kalıplara yapışır ve çıkarması çok zor olur. Aynı zamanda eğer kağıt kalıp kullanmak isterseniz de içine hamuru koyduğunuzda şeklini koruması için kalıbı silikon ya da çelik kap içine yerleştirmelisiniz. Servis açısından en kolay olanı bu olabilir. Dışında kağıdı kalır ve şekli de bozulmamış olur.
  6. Hazırladığınız kek kalıplarına hamuru dökebilirsiniz. Muffin çok kabaran bir kek oluğu için kalıbın dışına taşmaması için üzerinde biraz kabarma payı bırakmak gerekir.
  7. 180 derecede önceden ısıtılmış fırında 20 dakika kadar üzerleri kızarıncaya kadar pişirin.
  8. Kekleri fırından çıkarmadan önce birazcık fırında bekletin. Sonrasında da dinlendirin.
  9. Ilıdığında kalıplarından çıkarabilir ve servis yapabilirsiniz. Afiyet olsun.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir