Muzlu Piramit Pasta Tarifi

Piramit pasta tarifi, genelde mozaik pasta ile karıştırılsa da aslında farklıdır. Hem yapılışı bakımından hem de malzemeleri bakımından farklı olan bu pasta diğerine göre daha doyurucudur. Aynı zamanda daha fazla zaman alan bir pasta tarifidir desek yanlış olmaz. Bisküvi ile hazırlanan tatlıları sevenler için biçilmiş kaftan olan piramit pastanın tüm soslarını evde kendimiz hazırlıyoruz. Isterseniz bizim evde yaptığımız kakaolu soslar yerine kakaolu pudingler de kullanabilirsiniz. Bitter çikolatalı pudingler kullanabileceğiniz gibi evde sosunu yaparsanız da içine bitter çikolata atabilirsiniz. Piramit pasta yaparken dikkat edilmesi gereken altın kural, sosun katılaşmasını kaymak tutmasını önlemektir. Yoksa pastayı yaparken de yerken de sürekli pütürlü bir yapı ile karşılaşırsınız. Bisküvilerle soslar hazırsa gelelim yapılışına.

Piramit pasta nasıl yapılır?

  1. En başta hemen kakaolu sosu yapıyoruz. Bu sosun ılıması hatta soğuğa yakın olması gerekiyor. Sos için süt, un, kakao ve şekeri sos tenceresinde karıştırın. Şekerin erimesi ve unun topak topak olmaması için pişene kadar çırpma teli ile çırpın. Sos kaynamaya başladığında altını tamamen kısın ve içerisine tereyağını ekleyerek hızlı hızlı çırpın. Bir kaç dakika sonra alıp soğuk bir zemine koyun. Sık sık karıştırın ve sosun kaymak tutmasını engelleyin. Bu sostan yarın hazırlayacağınız diğer sos için 3-4 kaşık ayırın.
  2. Bu arada streç filmi kocaman açın. Içine bisküvileri yerleştirin. Isterseniz altı bisküvi isterseniz daha fazla dizebilirsiniz.
  3. Bu bisküvilerin üzerine bir miktar sos sürün. Sonra aynı şekilde üzerine bir kat daha bisküvi dizin.
  4. Sonra tam ortasına bütün bir şekilde muzu yerleştirin.
  5. Sonra streç folyonun iki tarafından tutup bisküvileri muzun üzerinde birleştirin.
  6. Iyice sıkıştırıp piramit şekli verdikten sonra buzdolabına hatta buzluğuna koyun. Bir gece buzdolabında dinlendirin.
  7. En üst sosu için süt, un, toz şeker ve kakaoyu bir tencereye koyun. Orta ateşte kaynayana kadar pişirin. Kaynayınca altını kapatın, dünden ayırdığınız sosu ekleyip karıştırın.
  8. Piramit pastayı dolaptan çıkarın, servis tabağına alıp üzerine bu sosu gezdirin. Sonrasında dilerseniz yine bir iki saat dolapta dinlendirin, dilerseniz bu hali ile servis yapın. Bu arada, pastayı bütün gece buzlukta tutarsanız içi donar isterseniz bir iki saat sonra buzluktan diğer kısmına alın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir