Nane Limon Tarifi

Nane limon çayı, kış aylarında ayaklarını üşüten, midesini üşüten, midesini bozan kim varsa hepsinin ilacıdır. Eskiden ilaçların bu kadar yaygın olmadığı zamanlarda her şeyin doğal yöntemlerle sağlandığı zamanlarda kullanılan tariflerden biri olan bu çay, artık modern çay markalarının da kendine mal ettiği tariflerden biri haline geldi. Midenizi üşüttüyseniz veya benzer rahatsızlığınız varsa sakın hazır nane limon çaylarından içmeyin, hiç bir faydasını göremezsiniz. Inanılmaz sağlıklı ve kolay olan bu çayı kendiniz evde doğal malzemeler ve yöntemler ile hazırlarsanız ancak o şekilde hızla faydasını görürsünüz. Taze nane ve taze limon ile yapıldığında daha lezzetli olan bu nane limon çayını isterseniz bir kaşık bal ile de tüketebilirsiniz.

Nane limon nasıl yapılır?

  1. Taze limonu isterseniz ikiye isterseniz dörde bölün. Limonun önceden yıkanmış olması gerekiyor çünkü çayı yaparken kabuğu da üzerinde kalıyor soymuyoruz.
  2. Bir su bardağından biraz fazla suyu kaynatın, biz cezveye ya da kaynatabileceğiniz bir şeye koyun
  3. Nane yapraklarını tazeyse tozu gitmesi için sudan geçirin.
  4. Limonları cezveye sıkın, isterseniz sonrasında elinizde kalan kısmı da suya atabilirsiniz.
  5. Taze naneleri küçük küçük bölün kuru naneyse direk kaynayan suya atın.
  6. Kaynamaya başladıktan sonra bir iki dakika daha kaynatıp ocaktan alın
  7. Ekşi içemeyenler için birazcık ılıdıktan sonra bir kaşık bal ekleyip karıştırabilirsiniz. Bal aynı zamanda boğazını yumuşatır.
  8. Bal eklemek istemeyenler direk sıcak sıcak içebilir. Afiyet olsun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir