Nohut Yemeği Tarifi

Nohut yemeği ya da etli nohut yemeği tarifi olarak geçen en geleneksel türk yemeklerinden birini hazırlıyoruz. Siz bu yemeği isterseniz etli olarak isterseniz sadece sebzeler ile vegeteryan bir yemek tarifi olarak pişirebilirsiniz. Biz bu tarifimizde et kullandık ama sadece et suyu kullanabilir ya da hiç et kullanmayabilirsiniz. Gelelim en lezzetli nohut yemeğinin püf noktalarına. Mutlaka ama mutlaka nohutu bir gece önceden ıslatmalısınız. Bu baklagiller ıslatmadan hayatta pişmez. Bir gece suda bekleyen nohutun gazı da çıkmış olur böylece midenizi rahatsız etmez. Bu yemek tarifi için nohutu bir gece önceden ıslatıp sabah ilk iş düdüklüde haşlamak gerekiyor. Böylece yemeğimiz daha kısa sürede pişerken hem zamandan hem ocaktan tasarruf etmiş oluyoruz. Nohutları bir gece bekletip sonra da haşladıysanız gelelim yemeğin yapılışına.

Hazırlanışı

  1. Bir tencereye öncelikle zeytinyağını koyun ve üzerine minik minik doğranmış soğanları ekleyin. Soğanları pembeleşinceye kadar kavurun. Çok fazla kavurmayın çünkü salça ile beraber de kavrulacaklar.
  2. Soğanlar pembeleşince kuzu etlerini koyun. Isterseniz burda dana eti de kullanabilirsiniz ancak kuzu eti daha kolay pişip yumuşacık olur. Etleri de ekledikten sonra karıştırmaya devam edin. Etler önce suyunu bırakıp sonra suyunu çekene kadar pişirin.
  3. Etler hemen hemen piştikten sonra içine biber ve domates salçasını ekleyin. Salçanın kokusu gidene kadar kavurun.
  4. Sonrasında nohutları ilave edin. Üzerine de tuzunu baharatlarını ezilmiş sarımsağı ve limon suyunu ekleyebilirsiniz.
  5. 2 buçuk su bardağı suyu da eklediniz mi tencerenin kapağını kapatın ve pişirmeye devam edin.
  6. Burada eğer evinizde varsa et suyu kullanabilirsiniz. Et suyunu genelde et konmayan yemeklerde aroma versin diye kullanıyoruz. Ama zaten hali hazırda bekleyen et suyu varsa nohut yemeğinizi direk sadece et suyunda da pişirebilirsiniz.
  7. Yaklaşık 20-25 dakika sonra yemeğiniz hazır olacaktır. Afiyet olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir