Omlet Nasıl yapılır?

Omlet, sabah kahvaltılarında yumurtanın en güzel halidir. Eğer mutfak kültürü farklı bir ülkeye tatile giderseniz ve günlerce kahvaltılık hiçbir şey bulamazsanız yolda yürürken bir restoranda omlet yazısını gördüğünüzde içinizi inanılmaz bir mutluluk kaplar. Bir çok insan için omlet böyle bir evinde olma duygusudur. Peynirli olanlarından maydanozlu olanlarına tatlı olanlarından tuzlu olanlarına hem tatlı hem tuzlu olanlarına kadar onlarca çeşit omlet tarifi vardır. Biz bugün burada en basit içinde temel malzemeler olan tarifi yaptık diğer tarifleri de daha sonra paylaşacağız. Sabahların yıldızı omlet pişirmenin püf noktalarında çırpma işlemi gelir. Normalde yumurtaları çatalla çırparız. Eğer siz burda çırpma teli ya da mikser kullanırsanız yumurtalar daha iyi çırpılacağı için daha iyi olur. Ayrıca kesinlikle yanmaz tava kullanın yoksa sonrasında omleti tavadan almak için çok uğraşırsınız. Tavanın altını azıcık yağlayabilir hatta bir fiske de un atabilirsiniz. Bunlarla beraber gelelim hazırlama kısmına.

Hazırlanışı

  1. 3 adet yumurtayı bir kabın içine kırın. Üzerine süt ve tuzu ekleyin.
  2. Isterseniz karabiberi de bu esnada ekleyebilirsiniz.
  3. Yumurtaları süt ile birlikte iyice çırpın. Burada çırpma teli ya da mikser de kullanabilirsiniz. Yumurtaların tamamen pürüzsüz olmasına özen gösterebilirsiniz.
  4. Yanmaz omlet tavasına yağı koyun. Burada son zamanlarda moda olan granit tavalardan kullanabilirsiniz. Granit tavalar çok az yağ ile tamamen yapışmaz olarak kullanılabiliyor.
  5. Tavayı birazcık yağ ile yağladıktan sonra omlet karışımını üzerine dökebilirsiniz.
  6. Yumurtanın fazla kalın olmaması ve her yerinin aynı kalınlıkta olması için tavayı sallayarak düzeltebilirsiniz.
  7. Iki tarafını da eşit miktarda kızarttıktan sonra omletiniz yazır. Üzerine sevdiğiniz baharatları serpebilirsiniz. Yanında domates biber gibi garnitürler ile harika olur. Afiyet olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir