Özbek Pilavı Tarifi

Bir pilav tarifinden ziyade ana yemek tarifini andıran, yanına ek yemek yapmadan ana yemek olabilecek zenginliğe sahip özbek pilavı tarifi ile karşınızdayız. Özbekistan’da tüm düğünlerde, özel günlerde tencere tencere yapılan, oranın geleneksel yemek tarifleri başında gelen bu güzel pilav ülkemizde de çok sevilen, sık sık yapılan bir tariftir. Biz özbek pilavını içine bezelye ve benzeri malzemeler konularak yapılan bir pilav tarifi olarak biliriz. Ancak orijinal tarifte sadece rendelenmiş havuç ve kuşbaşı et vardır. Pilavın asıl tadını da bu kuşbaşı etler getirir. Pilava lezzet katmak isterseniz çok azıcık kuyruk yağı katabilirsiniz. Minik kuş başı etlerimiz hazırsa hemen tarifimize başlayalım.

Özbek pilavı nasıl yapılır?

  1. Pilav tenceresine tereyağını koyun içine sıvıyağı da ekleyin. Ikisi birbirine karışında ince ince doğranmış soğanları ekleyin.
  2. Sarımsakları da soyup doğrayıp bu sırada atabilirsiniz.
  3. Soğanlar pembeleşince içine küçük doğranmış kuzu etlerini atın. Kuzu etleri önce suyunu bırakacak sonra çekecektir. Etleri orta ateşte güzelce pişirin.
  4. Havuçların kabuklarını soyun ve rendenin küçük tarafı ile rendeleyin. Kavrulan etlerin üzerine ekleyin.
  5. Havuçlar pişince pirinçleri ekleyin. Pirinçleri bir süre karıştırın.
  6. Sonra kavurduktan sonra suyunu ekleyin, tuzu ve karabiberi de ekleyip karıştırın. Hepsini suyunu çekene kadar pişirin. Sonra sıcak sıcak servis yapın. Afiyet olsun.
  7. Burada bir not ekleyelim, çok sarımsak sevenler iki baş sarımsağı soyup bütün olarak pilavın ortasına koyup pilavı o şekilde de pişirebilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir