Paçanga Böreği Tarifi

Dünyanın en lezzetli ara sıcaklarından biri olan paçanga böreği, aynı zamanda sabah kahvaltılarının da sevilen bir üyesidir. Dünya mutfaklarında benzer bir börek vardır, çin böreği. Kimi bölgelerde içine domates konulan tarifleri de vardır ancak biz bugünkü paçanga böreği tarifinde içine domates koymadık. Domates, böreğin iç harcını sulandırabileceği için dikkatli olmakta fayda var. Paçanga böreğini lezzetli yapmanın sırrı ise çıtır çıtır olmasında. Bu böreğin çıtır olmasını da yumurtalı sosuna birazcık maden suyu koyarak sağlayabilirsiniz. Herkesin bildiği gibi soda, hazır yufkaları pişerken çıtır çıtır yapar. Bu önemli bilgiyi paylaştıktan sonra gelelim hemen böreğin hazırlanışına.

Paçanga böreği nasıl yapılır?

 1. Üç adet yufkayı alın, tezgahın ya da düz ve temiz bir zeminin üzerine yayın. Bu yufkaları üst üste dizip on iki eşit üçgen yufka elde edecek şekilde kesin. Önce dörde sonra o parçaları da ikiye bölerek yapabilirsiniz.
 2. Yufkaları kestikten sonra içini hazırlayın. Pastırmaları minik parçalara ayırın.
 3. Biberlerin çekirdeklerini çıkarıp onları da minik minik uzunlamasına doğrayın.
 4. Dil peynirlerini uzunlamasına ince ince kesin.
 5. Bir kasede yumurta ve sütü çırpın. Bu karışımın içine bir tatlı kaşığı kadar maden suyu da ekleyebilirsiniz.
 6. Hazırladığınız üçgen hamurlardan ilkini alın üzerine bu karışımı sürün.
 7. Içine hazırladığınız içi koyun, peynir dahil. Yeterince koyduktan sonra kenarlarından katlayarak kapatın.
 8. Tüm hamurları aynı şekilde yaptıktan sonra kızarmış yağa atın.
 9. Paçanga böreğininin iyice kızarmasını, altın rengini almasını istiyorsanız içine attığınız yağın kesinlikle ve kesinlikle iyice kızmış olması gerekir. Aksi taktirde hamur kızarana kadar içinde bulunduğu yağı emer. Börek de çıtır çıtır olmanın aksine ıslak gibi ağır ve tatsız olur.
 10. Kızaran paçanga böreklerini havlu kağıt serilmiş bir tabağa alıp fazla yağını kağıt havluya emdirin. Sonrasında da sıcak sıcak servis yapın.
 11. Afiyet olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir