Palamut nasıl pişirilir?

Her balık kendine özel yöntemlerle pişirilmelidir. Çünkü bazı balıklar çok yağlı iken bazı balıklar kurudur. Kuru balıkları yağlı yöntemlerle mesela tavada pişirmek gerekir. Bu balıkları fırında yağsız bir şekilde pişirirseniz çok daha kuru olur. Eğer bir balık yağlı ise de onu fırında pişirmek gerekir. Yağlı tavada pişirirseniz yağ içinde yüzer. Palamut nasıl pişirilir sorusunun direk cevabı tavadadır. Mangal ya da elektrikli ızgara tüm balıklar için sağlıklı ve lezzetli bir pişirme yöntemi olmasına rağmen palamut balığını tavada pişirmek en doğrusudur. Çünkü palamut yağsız ve kuru bir balıktır. Fırında pişirdiğinizde pişerken tüm suyunu ve yağını çeker kupkuru olur. Ülkemizde bol bol bulunan bu lezzetli balığın tarifine bakalım o zaman.

Palamut Tarifi

  1. Bu balığı temizletirken balıkçınızdan onu fileto şeklinde hazırlamasını isteyiniz. Bütün olarak da pişirebilirsiniz ancak fileto olarak pişirmek hem daha kolay hem daha lezzetli olur.
  2. Temizlenmiş fileto balıkları yıkayıp süzün. Eğer bütün balıksa süzdükten sonra aralarına tuz ekebilirsiniz.
  3. Bir tavaya tereyağını koyun. Isterseniz bizim kullandığımızdan daha fazlasını da kullanabilirsiniz.
  4. Yağ eriyip tava kızdığında palamut dilimlerinin deri kısmı tavaya gelecek şekilde yerleştirin. Bu sırada deriler tavaya yapışabilir bunları direk alıp atabilirsiniz.
  5. Ilk tarafı kızardığında filetoların diğer kısmını çevirin. Çevirdikten sonra da üzerine bir kaç dilim defne yaprağı yerleştirin.
  6. Balıkları pişirirken tuz koymayı da unutmayın.
  7. Balığın diğer kısmı da pişerken tavadan almaya yakın üzerine birazcık tereyağı sürebilirsiniz.
  8. Aynı zamanda pul biber ve dilediğiniz baharatları da ekleyebilirsiniz. Fesleğen tüm balıklara yakışır.
  9. Ayrıca eğer seviyorsanız tam balığı ateşten indirmeden önce bir miktar soya soyu ekleyebilirsiniz.
  10. Filetoların diğer kısmı da piştikten sonra palamutlarınız hazırdır. Sıcak sıcak servis yapabilirsiniz. Afiyet olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir