Pancarlı Kek Tarifi

Zaman zaman hepimizin içinden farklı şeyler yapma isteği gelir. Değişik kek tarifleri, pasta tarifleri olsa da yapsak deriz. Artık birbirini tekrarlayan kakaolu keklerin zebra pastaların yerine yenilikçi, farklı ve değişik tarifler yapmak isteriz. Işte tam da bunun için, kimsenin yapmadığı değişik tatları denemek isteyenler için mükemmel bir tarifimiz var, pancarlı kek tarifi. Haşlanmış şeker pancarı ile yaptığımız bu kek tarifinde pancar sevmiyorsanız ve bunu sadece rengi için kullanıyorsanız pancarını daha az koyabilirsiniz. Aynı şekilde çok pancarlı seviyorsanız tarifteki miktarı aynen kullanabilirsiniz. Pancarlarımızı soyup haşladıysak tarife başlayalım.

Pancarlı kek nasıl yapılır?

  1. Keke o inanılmaz rengi veren pancarları ilk olarak soyun. Başlarını koparıp yuvarlaklarını yıkayın. Pancarları kenarından minik kesikler atarak su dolu bir tencereye koyun. Düdüklü tencerede de pişirebilirsiniz. Sonra bunları güzelce haşlayın
  2. Haşlanmış pancarları rendeleyin. Isterseniz ezebilir, isterseniz rondodan geçirebilirsiniz.
  3. Çırpma kabında toz şekeri yumurta ile çırpın. Şeker erisin yumurta bembeyaz olsun.
  4. Üzerine sıvıyağı ekleyin, sütünü ve pancarları ekleyip karıştırın. Pancarları ekledikten sonra mikser ile karıştırmayın kaşık ile karıştırın.
  5. En son üzerine elenmiş un ile kabartma tozunu ekleyin.
  6. Hepsini bir kaşık ile güzelce karıştırdıktan sonra kek kalıbı veya tepsisini yağlayın.
  7. Kek hamurunu eşit olacak şekilde kalıba veya keke dökün.
  8. Önceden 170-180 derecede ısıtılmış fırında yarım saat veya kırk dakika kadar pişirin. Kürdan ile pişip pişmediğini kontrol edebilirsiniz.
  9. Ardından fırından çıkarın biraz dinlendirip servis yapın. Afiyet olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir