Paşa Lokumu Tarifi

Paşa lokumu, çocuklarınızın bayılacağı hem tatlı hem sağlıklı bir lezzettir. Sağlıklı olması, dışarıdan hazır alacağınız bir çok şeye göre içinde doğal ve güvenilir malzemeler içermesinden dolayı. Dışarıda satılan hemen hemen tüm ürünler içerisinde koruyucular vardır evde yaptığınız tüm yiyeceklerde doğal malzemeler kullanılır koruyucu madde de olmadığı için diğer bir çok şeye göre çok faydalıdır. Bu lokum tarifi klasik hindistan cevizli sucuk lokum tariflerini andırır, ancak ev yapımı olduğu için daha hafiftir. Bu tatlıyı yaparken dikkat edilmesi gereken ilk konu,yapımında ev sütü yani pastörize olmayan yağlı süt kullanılması gerekir. Pastörize sütler ısıl işlemden geçtiği için istediğiniz sonucu alamazsınız. Tüm malzemeleri hazırlayalım ve başlayalım lokumumuzu yapmaya.

Paşa lokumu nasıl yapılır?

  1. Sütü, unu ve şekeri bir tencereye koyun. Bunları iyice karıştırın, unun topaklarının gitmesi için çırpma teli kullanabilirsiniz.
  2. Sonra ocağın altını yakın ve kısık ateşte pişirmeye başlayın. Kaynamaya başladığında altını iyice kısıp içine vanilyayı ekleyin. Sonrasında mikser ile çırpın.
  3. Bu arada lokumu dökeceğiniz cam tepsiyi ıslatın ve içine bol bol hindistan cevizi serpin, hatta dökün.
  4. Sonra bu tepsinin içine hazırlamış olduğunuz lokum karşımını dökün. Sonrasında soğuması için kenara ayırın.
  5. Bu arada krem şantiyi hazırlayın. Krem şanti hazır olana kadar soğumuş olan tatlının üzerine tüm kremşantiyi dökün.
  6. Buzdoabına kaldırın ve yarım gün kadar bekletin. Sonrasında buzdolabından çıkardığınız tatlıyı rulo yaparak soğuk soğuk servis yapabilirsiniz.
  7. Servis sırasında isterseniz üzerine çikolata sosu dökebilirsiniz.
  8. Afiyet olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir