Pasta Keki Tarifi

Doğum günlerinden evlilik yıldönümlerine kadar aklımıza gelebilecek tüm özel günleri evlerimizde kutlamayı severiz. Doğum günü başta olmak üzere tüm kutlamalar da da pasta olmazsa olmazdır. Tabiki bu pastaları dışarıdan sipariş edebiliriz ama kendi ellerimizle yaptığımız yaş pastalar bir başkadır. Sevdiklerimiz ile beraber yapabileceğimiz bu pasa tariflerinin hemen hemen hepsinde aynı kek hamurunu kullanabiliriz. Pasta keki tarifi, genel olarak pandispanya keki hamuruna benzer. Pandispanya içerisinde genelde toz şeker kullanılırken biz bugünkü tarifimizde toz şeker kullandık. Ayrıca vanilya ister kullanın isterseniz de kullanmayabilirsiniz. Soğuk fırına koyarak pişirmeniz gereken bu pasta kekini piştikten sonra hemen fırından çıkarmayın. Biraz dinlenmesini, içine çekmesini bekleyin yoksa çıkardığınız gibi sınar. Ayrıca soğuduktan sonra kalıbından ya da tepsisinden çıkarın.

Pasta keki nasıl yapılır?

  1. Çırpma kabına oda sıcaklığında beklemiş yumurtaları kırın. Üzerine de şekeri ekleyin. Şeker ile yumurtaları mikserin en hızlı devrinde on dakika ve üzerinde çırpın. Şeker erisin yumurtalar uçuş uçuş olsun.
  2. Suyunu ekledikten sonra ununu ve kabartma tozunu ekleyin. Unu ekledikten sonra hızlı bir devirde çırpmayın unun ağırlaşmasına izin vermeyin. Lezzetli bir kek tarifi hazırlamak için puf puf olması gerektiğini unutmayın. Isterseniz vanilyasını da bu sırada koyabilirsiniz.
  3. Rulo tarzı bir pasta yapacaksanız keki ince olması için büyük bir tepsiye dökmeniz gerekir. Normal bir pasta yapacaksanız boyutu size kalmış. Dibine fırın kağıdı serilmiş fırın tepsisine kek hamurunu dökün. Sonrasında 170 derecelik fırında yirmi dakika kadar pişirin.
  4. Ilıdıktan sonra fırından çıkarın, soğuduktan sonra kullanın. Afiyet olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir