Patates Püresi Tarifi

Köfte ve bifteklerin mükemmel partneri patates püresine püre deyip geçmemek lazım. Içine doğru miktarda doğru malzemeler eklendiğinde tek başına bile ayrı bir yemek olarak yenilebilecek derecede güzel bir lezzet elde edilebiliyor. Klasik püre tariflerine göre biraz daha farklılık gösteren bu tarifle yaptığınız püreyi, içine baharat katarak güzel bir meze gibi servis yapabilirsiniz. Hatta kızarmış ekmeğin üzerine sürüp yemesi inanılmaz güzel olur. Harika bir patates püresi yapmanın püf noktası, tereyağında ve sütünde gizlidir. Haşlanmış patateslere kıvam vermek için kullandığımız sütü isterseniz siz patatesleri haşlamak için de kullanabilirsiniz. Ayrıca biz tarifimizde baharat olarak sadece karabiber kullandık ancak siz acı seviyorsanız, püreye pul biber de ekleyebilirsiniz, çok yakışır. Bu mükemmel lezzetin gelelim hazırlanışına.

Patates püresi nasıl yapılır?

  1. Patatesleri öncelikle soyun. Sonrasında yıkayın. Kabukları soyulmuş patateslerin haşlanma süresi kabuklu patateslere göre çok daha kısadır. Ayrıca derin bir tencereye patatesleri koyarken üzerlerine bıçakla kesikler atın. Bu kesikler de daha kolay pişmelerini sağlayacaktır. Isterseniz patatesleri çok küçük olmayan parçalar halinde doğrayabilirsiniz. Daha fazla yüzey su ile temas edeceği için daha hızlı pişer.
  2. Patateslerin üzerine kaynar su ekleyin. Tuz atmadan kaynatmaya başlayın. Iyi bir püre pürüzsüz olmalıdır. O yüzden patateslerin çok iyi haşlanması gerekiyor.
  3. Patatesler iyice haşlandıktan sonra süzün. Biraz soğumasını bekleyin.
  4. Çok az soğuduktan sonra patatesleri bir çatal ile iyice ezin.
  5. Daha sıcakken soğumadan içine tereyağını koyun. Tereyağının iyice karışmasını sağlayın.
  6. Tereyağından sonra içine sütü ekleyin. Sütü ekledikten sonra blender ile pürenin sütü tamamen yemesini sağlayın.
  7. Bu noktada isterseniz birazcık kaşar peyniri rendesi ekleyebilirsiniz. Kaşar peyniri eklerseniz bu püreyi sıcakken yemeniz gerekir yoksa soğuduğunda sertleşir.
  8. Sütü de ekledikten sonra tuzunu ve karabiberini ekleyip karıştırın.
  9. Eğer acı seviyorsanız üzerine pul biber serpebilirsiniz.
  10. Soğuk ya da ılık, her türlü servis yapabileceğiniz patates püresi hazır. Afiyet olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir