Patatesli Bazlama Tarifi

Eskiden böyle hazır ekmekler mi varmış, herkes evde kendi yaptığı ekmeği tüketirmiş. Ev yapımı ekmeklerden sıkılmamak için de yanında çeşit çeşit hamur işi yiyecekler yaparlarmış. Bize eski türk kahvaltı geleneklerinden kalan en güzel yiyeceklerden bir tanesi de bazlamadır. Daha önceki tariflerimizde size bir bazlama tarifi vermiştik. Bugün biraz daha farklı yapımı ile harika bir pazar kahvaltısı için patatesli bazlama tarifi hazırladık. Bildiğiniz gibi bu bazlamaları istediğniz malzemeler ile yapabilirsiniz. Mevsimine göre isterseniz ıspanak koyarsınız isterseniz peynir isterseniz de pırasa. Bu tarifi hazırlamanın püf noktası ise, bazlama içinin kavrulmuş olması. Böylece lezzetini bir kat daha artırmış olacaksınız. Gelin bakalım o zaman tarifimizin detaylarına.

Patatesli bazlama nasıl yapılır?

  1. Patatesleri yıkayın ve soyun .Sonra bir kaç parçaya bölerek kaynatın. Iyice haşlansın.
  2. Haşlandıktan sonra bir kap içerisinde iyice ezin. Tuz ve baharatlarını da ekledikten sonra bir tavada birazcık tereyağı ile hafifçe kavurun. Bu içe isterseniz birazcık rendelenmiş soğan bile ekleyebilirsiniz.
  3. Hamur yoğurmak için bir kap çıkarın. Süt,su, zeytinyağı ve şekeri bu kap içerisinde çırpın. Şeker eriyene kadar çırpmaya devam edin.
  4. En son unu yavaş yavaş ekleyin. Hamuru yoğurun. Kıvamı geldiğinde çok az dinlendirin. Bu hamur kuru maya ile yapıldığı için çok dinlendirmenize gerek yok.
  5. Hamurdan parçalar alın sonra içine hazırladığınız patatesli harçtan koyun. Unutmayın bazlama çok kalın olmaz ona göre şekil verin.
  6. Sonra bu bazlamaları tavada pişirin. Eğer varsa sobalı fırın ya da toprak fırında, sacta pişirebilirsiniz çok daha harika olur.
  7. Piştikten sonra sıcakken üzerine biraz tereyağı sürün ve servis yapın. Afiyet olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir