Patlıcan Oturtma Tarifi

Patlıcan oturtma genelde ocakta kızartılarak yapılan bir yemek tarifi. Ama isterseniz bunu aynı şekilde fırında da yapabilirsiniz. Yağlı kızartma yemeyenler ya da yiyemeyenler fırın versiyonunu deneyebilir. Burada önemli nokta ise fırında yapacaksınız bostan patlıcan tercih etmelisiniz. Bostan patlıcan tombul etli olur fırında yapıldığında kurumaz. Biz tarifimizde kemer patlıcan kullandık çünkü kızartmada etli patlıcan çok yağ çekip ağır olabilir. Kızartmalarda en iyisi ince uzun kemer patlıcan kullanmaktır. Patlıcanları seçtiysek hazırlamaya başlayabiliriz.

Hazırlanışı

  1. Patlıcanları çizgili olarak soyun ve halka halka doğrayın. Doğradığınız patlıcanları diğer malzemeleri hazırlayana kadar tuzlu suda bekletirseniz patlıcanın acısı suya çıkar. Böylece yemeğimiz daha lezzetli olur.
  2. Patlıcanlar suda beklerken soğanları soyup yağda kavurun. Sonra kıymayı soğanlarla beraber kavurun. Isterseniz burda kıyma yerine kuşbaşı et de kullanabilirsiniz.
  3. Domateslerin kabuklarını soyup minik minik doğrayın. Tuz ve karabiber ile domatesleri de ete ekleyip hepsini birlikte pişirin. Et suyunu salıp yeniden çekinceye kadar pişirin.
  4. Etler suyunu çekince ince kıyılmış maydanozları ekleyip ocaktan alın.
  5. Içini hazırlarken suda bekleyen patlıcanları sudan çıkarın. Patlıcanları hafifçe sıkıp suyunu çıkarırsanız kızartırken sıçrama yapmaz. Yoksa patlıcanların içinde kalan su yağa girince sıçrar.
  6. Kızartma tavasında yağı kızdırın ve suyunu sıktığınız patlıcan dilimlerini kızartın. Iki tarafı da kızaran patlıcanları isterseniz önce havlu kağıt üzerine alın gerek yok derseniz direk yemek tepsisine dizebilirsiniz.
  7. Halka patlıcan dilimlerini yatay bir şekilde yerleştirdikten sonra her bir parçanın üzerine bir kaşık kıyma koyun.
  8. Kıymaları koyduktan sonra her bir parçanın üzerine dilimlenmiş domates ve biberleri yerleştirin.
  9. En son bir bardak kadar su ekleyip yarım saat kadar daha pişirin. Bu son pişirme kısmında mümkünse üzerine bir kapak kapatın ki patlıcanlar domateslerin suyunu alsın ve yumuşacık olsun.
  10. Patlıcan oturtma yemeği hazır isterseniz üzerine biraz daha kıyılmış maydanoz serperek servis yapabilirsiniz. Afiyet olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir