Peynirli Gözleme Tarifi

Anadolu’un zengin buğday ambarlı bize çeşit çeşit hamur işi tarifi ortaya çıkarmak için ilham vermiştir. Eskiden çarşı ekmeği dediğimiz hazır ekmekler olmadığı için herkesin kendi evinde ekmek yapması gerekiyordu. Şimdiki kadar kahvaltılık malzeme de olmadığı için hazırda her sabah kahvaltısına ayrı bir hamur işi. Bildiğimiz gibi ekmek makarna enerji veren yiyeceklerdir. Çoğunluğu çiftçi olan insanların sabah kahvaltısında bol enerji veren yiyecekler yemesi lazım. Bu doğrultuda ortaya çıkan en güzel tariflerden bir tanesi de gözlemedir. Bugün peynirli gözleme tarifi ile sizlere harika bir kahvaltı için ilham vermek istedik. Şimdi unu ve diğer malzemeleri alalım, en güzel gözleme tarifi geliyor.

Peynirli gözleme nasıl yapılır?

  1. Gözleme hamurunda yaş maya kullanılmaz, çok kabarmasın diye kuru maya kullanılır.
  2. Küçük bir kaseye kuru mayayı koyun, sonra üzerine ılık suyu ekleyin. Karıştırın. Bunların mayalanması için bir 10-15 dakika bekleyin
  3. Mayayı bir hamur yoğurma kabına alın. Içine un ekleyerek biraz da tuz attıktan sonra hamur haliene getirene kadar yoğurun. Kıvamlı bir hamur haline gelince üzerini örtüp yarım saat kadar bekletin.
  4. Bu arada içine koymak için lorunu ayarlayabilirsiniz. Böreklik loru bir miktar rendelenmiş kaşar peyniri ile karıştırın. Içine tuz ve baharatları ekleyin. Ot seviyorsanız kıyılmış maydanoz veya değişik otlar ekleyebilirsiniz.
  5. Hamurdan bezeler alın. Bunu ince bir şekilde açın. Yuvarlak olsun. Sonra hazırladığınız içten koyup ikiye katlayın kenarlarını bastırın.
  6. Isıtılmış tavada ya da evde varsa sacta pişirin. Sonra sıcak sıcak servis yapın. Afiyet olsun.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir