Peynirli Kolay Poğaça Tarifi

Kolay poğaça tarifleri içerisinde en sevilen ve en çok yapılanı peynirli poğaçadır. Evinizdeki fazla peyniri değerlendirmek için bile yapabileceğiniz bu poğaça, aynı zamanda hızlı bir şekilde bayatlamaz. Bir hafta gibi bir süre içerisinde tüketebileceğiniz bu poğaçalar çocuklarınızın en sevdiği pofuduk yiyecekler olacaktır. Peynirli kolay poğaça tarifini hazırlarken dikkat etmeniz gereken bir kaç püf nokta var. Tüm mayalı poğaçalarda olduğu gibi bunda da hamuru dinlendirme süresine çok dikkat edin. Az ya da fazla bekletmemeye özen gösterin. Ayrıca daha önemli bir konu ise, kullandığınız malzemelerin sıcaklığı. Mayalı hamurlarda kullanılan tüm malzemelerin ılık ya da ılığa yakın olması gerekir. Yoksa maya kabarmaz hamurunuz da taş gibi olur. Tüm malzemeleri oda sıcaklığında hazırladıysanız gelelim poğaçalarımızı yapmaya.

Kolay poğaça nasıl yapılır?

 1. Sütü ılıtın. Aynı şekilde suyu da ılıtın. Hamur karıştırma kabının içerisine yaş mayayı koyun. Üzerine de ılık su, ılık süt ve şekeri ilave edin. Mayayı parmağınız ile karıştırın ve sıvıların içerisinde eritip dinlenmeye bırakın
 2. Beş dakika falan sonra maya tamamen eridiyse kontrol edin. Üzerine yağını, tuzunu ve yumurtasını ekleyin. Bu malzemeleri karıştırın. Hamur yoğururken bütün karıştırma işlemlerini elinizle yapacaksınız unutmayın.
 3. Unu bir kenara eleyin.
 4. Elediğiniz unu bu hamur karışımına yavaş yavaş ekleyin. Bir anda eklerseniz katılığını kontrol edemezsiniz. Hamuru yoğurun.
 5. Elinize yapışmayan orta katılıkta bir kıvama gelene kadar yoğurmaya devam edin. Bu kıvama geldiğinde üzerine bir tepsi ya da nemli bir bez örterek hamuru dinlendirmeye bırakın. Hamur, kesinlikle ılık hatta sıcağa yakın bir yerde dinlenmelidir.
 6. Kırk kırk beş dakika hamuru dinlendirdikten sonra hamur, hazırdır.
 7. Poğaça hamurundan dilediğiniz büyüklükte topaklar alın.
 8. Tezgahın üzerine elinizle açın. Içine hazırladığınız peynirli ve maydanozlu içleri koyup yuvarlayın.
 9. Fırın tepsisine poğaçaları dizin ve üzerlerine yumurta sürün.
 10. Biraz bekletip 180 derecede ısıtılmış fırında kızarıp kabarana kadar pişirin.
 11. Ilık ılık servis yapabilirsiniz. Afiyet olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir