Pilav Tarifi

Pilav tarifi denince akla direk pirinç pilavı gelir bulgur değil. Çünkü bizim kültürümüzde apayrı bir yeri olan pilavın temel maddesi de pirinçtir. Son zamanlarda kimyasalların tarıma çok fazla karışması sonucunda pirinçlerin yapısı da değiştiği için artık esmer pirinç ve bulgur ön plana çıkmaya başladı.  Ama hemen hemen tüm yemeklerin yanına yakışan pirinci tahtından edemediler henüz. Size vereceğimiz bir kaç tüyo ile nefis pilavlar yapmaya devam edebilirsiniz. Ilk olarak pirinçleri mutlaka bir yarım saat önceden ıslatın. Pirinç pilavında bire iki ölçüsü genel olarak işe yarar. Bir bardak pirince 2 bardak su ölçüsü idealdır. Normal su yerine de varsa tavuk suyu kullanabilirseniz harika olur. Eğer yoksa en kötü tavuk bulyon atarsanız pilava yine çok lezzetli olacaktır. Bunların dışında bakalım

Pilav nasıl yapılır?

  1. Pirinçleri yarım saat kadar suda bekletin.
  2. Tencereye tereyağı ve ayçiçek yağını koyun ve karıştırın.
  3. Tereyağ tamamen eridiğinde içine arpa şehrileri atın. Arpa şehrileyeler çok çabuk kavrulur dikkat edin yakmayın.
  4. Şehriyeleri bir kaç kez çevirdikten sonra yıkanmış ve süzülmüş pirinçleri ekleyin. Bu arada pirinçleri beklettiğiniz suyu isterseniz atmayıp yüzünüze sürebilirsiniz. Pirinç suyu cilde inanılmaz faydalıdır. Aynı zamanda ten rengini açma özelliği de vardır. Pirinçleri suda çok fazla bekletmeyin. Fazla suda kalırlarsa kırılabilirler.
  5. Pirinçleri de tereyağı ile biraz kavurun. Eğer tavuk bulyon kullanacaksanız o anda bulyonu da ekleyebilirsiniz.
  6. Eğer bulyon kullanacaksanız pirinci bir çok kez karıştırıp her yerine eşit dağıldığından emin olmanız gerekir. Bulyon çok aşırı tuzlu olduğu için ekstra tuz eklemenize de gerek kalmaz.
  7. Evet pirinçler bir kaç kez çevrildiyse şimdi suyunu ekleme zamanı. Tavuk suyu ekliyorsanız tavuk suyunu yoksa normal suyunu ekleyip karıştırın.
  8. Ardından pilav tenceresinin kapağını kapatın. Pirinçler suyunu çekip tamamen pişene kadar açmamaya çalışın.
  9. Kısık ateşte 10-15 dakikada pişen pilavı piştikten sonra biraz demlenmeye bırakın. Hatta hemen piştiği gibi tencerenin kapağının altına temiz bir bez koyarak buhar suyunun pilavınıza inmesini engelleyebilirsiniz.
  10. Üzerine karabiber serperek servis yapabileceğiniz pilavınız hazır. Afiyet olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir