Pirinç Pilavı Tarifi

Pirinç pilavı; Türk yemek kültürünün olmazsa olmaz parçalarından biridir. Etin yanında olsun, kızartmaların yanında hemen hemen tüm yemeklerin yanında garnitür gibi yer alabilir. Bu kadar sevilen bir lezzeti pişirmek de önemlidir. Halk arasında bir kişi pilav pişirmeyi öğrendikten sonra yemek pişirmeyi öğrenmiştir diye bir deyiş vardır. Yani her ne kadar çok basit gibi görünse de pirinç pilavı yapmanın çok önemli püf noktaları vardır. Pirinçlerin tane tane olması birbirine yapışmaması için bunlara çok dikkat edilmesi gerekir. Ilk olarak kullandığınız tencere çok önemlidir. Son zamanlarda tabanı geniş teflon ve granit tencereler pilav tenceresi olarak satılmaktadır. Bu tencerelerin kapaklarında da minik bir delik bulunur. Bu deliği pilav yaparken tıkayabilirsiniz. Kapak cam olduğu için de ne kadar suyu kaldığını görebilir eksikse biraz daha su ekleyebilirsiniz. Pilav yapılırken genelde bire iki kuralı uygulanır. Ancak duruma göre tabiki değişiklikler de olabilir. Temel bilgileri aldıysak gelelim hazırlanışına.

Pirinç pilavı nasıl yapılır?

 1. Öncelikle pirinçleri bir kaseye ıslatın. Mümkünse yarım saat veya bir saat suda bekletin. Pirinçlerin o önden çıkan beyaz suyu tamamen nişasta olduğu için onlar gittikten sonra pilav daha lezzetli oluyor.
 2. Pirinçler ıslatılıp bekletildiyse sonrasında iyice süzün.
 3. Bir pilav tenceresine tereyağını koyun ve hafif kızdırın. Pilav tencereniz yoksa geniş bir tencere de kullanabilirsiniz. Önemli olan tencerenin derin olmaması. Derin tencerede pişen pirinçler haşlanmış gibi olur ve birbirine yapışır.
 4. Pilavı tereyağı ile yapmak da ayrı bir önemli konudur. Bu pilavda kesinlikle diğer sıvı yağlar kullanılmaz. Isterseniz çok azcık sıvı yağı pişirme suyunu ekledikten sonra ekleyebilirsiniz. Pilav ne kadar yağlı ise o kadar lezzetli olan bir yemek maalesef.
 5. Tereyağı eridikten sonra içine süzülmüş pirinçleri atın. Pirinçleri tane tane olana kadar bir süre yağda kavurun.
 6. Et ya da tavuk suyunuz yoksa ve bulyon tablet kullanacaksanız onu bu anda ekleyebilirsiniz.
 7. Bulyon tablet ekliyorsanız tuz atmayın zaten bu tabletler aşırı tuzlu.
 8. Bulyon tablet kullanmıyorsanız tuzunu da ekledikten sonra üzerine suyu ekleyebilirsiniz.
 9. Burada normal su ve bulyon ya da et-tavuk suyu tercih edebilirsiniz.
 10. Kısık ateşte pişen pilavınız üzeri göz göz olduğunda hazırdır.
 11. Üzerine karabiber serperek inanılmaz güzel olur. Afiyet olsun.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir