Pişi Tarifi

Ege bölgesinin kahvaltılık incisi pişi artık ülkemizin her yerinde çok sevilen bir hamur işi olarak yerini aldı. Mayalı pofuduk pişi tarifinin yanında daha pratik ve kolay mayasız tarifi de vardır. Biz de bu tarifimizde maya kullanmadık. Hafif ve lezzetli tarifimizin püf noktası kızartma aşaması. Pişi hamurlarını hazırladıktan sonra kızartmaya başlarken yağın tamamen kızmış olması hamurları içine attığımız anda kızarmaya başlıyor olması gerekir. Eğer yaz daha tam kızmadan hamurları içine atarsanız yağ kızana kadar hamurlar tüm yağı çeker. Hafif lezzetin sırlarını not aldıysak gelelim hazırlanışına

Pişi nasıl yapılır?

  1. Süt yoğurt ve yumurtayı derin bir kapta karıştırın. Bu malzemeleri karıştırırken tuzu da ekleyin.
  2. Unu bir tabağa eleyin ve diğer karışımın üzerine ekleyin. Unun üzerine de kabartma tozunu ekleyip karıştırın.
  3. Iyice yoğurduğunuzda oldukça cıvık bir hamur elde edeceksiniz. Pişinin dışının sert içinin öyle yumuşak olmasının sebebi hamurundandır.
  4. Hamur hazır hale geldiğinde yağı kızdırın. Kızartma yağının tam olarak kızmasını bekleyin. Kızartma yağının tam kızıp kızmadığını içine minik bir parça hamur atarak test edebilirsiniz. Aynı zamanda tavanın dibinde hareketlilik varsa da yağ kızmış demektir.
  5. Pişi hamurundan istediğiniz büyüklükte ve şekillerde hamurları alın ve tek tek yağın içine atıp kızartmaya başlayın. Yağ tamamen kızdıysa direk kızaracak hamurlar hiç yağ çekmeyecektir.
  6. Kızaran pişileri üzerine havlu kağıt serilmiş tabağa alıp biraz daha yağının süzülmesini sağlayabilirsiniz.
  7. Pişiler kızardığında sıcak sıcak servis yapabilirsiniz. Yanında çay ve izmir tulumla böğürtlen reçeli gibi farklı tatlar deneyebilirsiniz. Aynı zamanda sadece reçel ya da sadece peynir ile de deneyimleyebilirsiniz. Afiyet olsun

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir