Piyaz Tarifi

Köftenin en güzel ekürisi piyaza, sadece köftenin yanında değil meze olarak da sofralarımızda yer verebiliyoruz. Çok lezzetli ve sağlıklı bu mezenin yapılışında dikkat edilmesi gereken bir kaç konu vardır. Öncelikle herhangi bir bakliyat pişirmeden onların bir gece öncesinden ıslatılması gerektiğini unutmamak gerek. Yoksa düdüklü tencerede bile pişirseniz, tüm gün pişirmeniz gerekebilir. Ayrıca piyaz yapacağınız zaman, kuru fasulyenin diğer yemek tariflerinde olduğu gibi çok fazla pişirilmemiş olması gerekiyor. Yoksa kabukları birbirinden ayrılır, piyaz da güzel olmaz. Aynı zamanda piyaz için kuru fasulye alırken, irilerinden almak gerekiyor. Minik şeker fasulye piyaz için çok uygun değil. Bir gece önceden ıslattığınız fasulyeleri derin bir tencerede bol su ile haşlamalısınız. Böylece fasulyeler birbirine girmeden güzelce pişer. Ayrıca sık sık kontrol edip, pişip pişmediğine bakabilirsiniz. Dediğimiz gibi çok fazla pişirip kabuklarının çıkmış olmaması lazım. Her detayı özen gerektiren bu lezzetli tarifin gelelim yapılışına.

Piyaz nasıl yapılır?

  1. Bir gece önceden ıslatmış olduğunuz fasulyeleri süzün. Bu su ile fasulyelerin gazı da gitmiş olur. Islatılmadan pişirilen fasulye sonrasında midenizi rahatsız edebilir.
  2. Derin bir tencereye suyu koyun ve içine süzülmüş fasulyeleri atın. Kısık ateşte pişip pişmediğiniz kontrol ederek haşlayın.
  3. Bu arada soğanlarını hazırlayabilirsiniz. Biz tarifimizde kırmızı soğan kullandık ancak siz isterseniz tatlı beyaz soğan da kullanabilirsiniz.
  4. Soğanları yarım ay şeklinde doğrayın. Tabi öncesinde güzelce yıkamayı unutmayın. Doğradığınız soğanları bir kaseye koyun. Üzerine 1 tatlı kaşığı tuz ilave edin. Soğanları bu tuz ile güzelce ovun. Tuz, soğanın o göz yakıcı etkisini yok eder. Aynı zamanda çiğ yenildiğinde mideyi rahatsız etmesini de engeller.
  5. Maydanozları da ince ince kıyın.
  6. Haşladığınız fasulyeleri süzün ve bir kez soğuk sudan geçirin. Böylece şekilleri daha sabit olur.
  7. Salata kabına aldığınız fasulyelerin üzerine zeytinyağı ve üzüm sirkesini koyun. Tuz, karabiber ve dilediğiniz baharatları ekledikten sonra soğanı da ilave edin.
  8. Tüm malzemeleri güzelce karıştırın. Karıştırırken fasulyeleri dağıtmamaya özen gösterin.
  9. Lezzetli piyazınız hazır, afiyet olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir