Pizza Hamuru Tarifi

Evde pizza hamuru yapmak sanıldığından çok daha kolaydır. Aslında poğaçalar için hazırladığımız hamurdan pek bir farkı yok. Bu hamuru mayalı veya mayasız olarak dilediğiniz şekilde hazırlayabilirsiniz. Biz bu tarifimizde maya kullandık. Mayayı da kuru maya veya yaş mayadan tercih edebilirsiniz. Evde pizza yapmak istiyorsanız daha pratik olsun derseniz herhangi bir ekmek fırınından ekmek hamuru alıp direk onu dinlendirip pişirebilirsiniz de. Ekmek hamurunda bizim bu tarifimizdeki kadar geniş bir malzeme yelpazesi yoktur o yüzden kendiniz yaparsanız çok daha lezzetli olur. Ev yapımı pizzanın en önemli püf noktası ise yağ kullanımı ve maya. Mayayı ılık su ile ıslatmalı sonra yaptığınız hamuru da buzdolabında bekletmelisiniz. Normalde mayalı poğaçalarda hamuru bir saat kadar sıcak bir ortamda bekletiyoruz. Ancak bu hamurun pişerken poğaçalar kadar kabarmasını istemediğimiz için buzdolabında bekletmek hamuru dinlendirmek açısından önemlidir. İtalyanların en geleneksel yemeği artık bizim mutfağımızın da önemli bir parçası haline geldi. Temel tüyoları aldıysak gelelim hazırlanışına.

Pizza hamuru nasıl yapılır?

  1. Kuru maya ya da yaş mayadan hangisini tercih ediyorsanız bunu ılık su ve birazcık şeker ile ıslatın. Mayayı iyice yumuşatıp krema kıvamına gelmeden hamurun içine eklemeyin.
  2. Mayayı hazırladıktan sonra üzerine bir buçuk su bardağı sütü ekleyin.
  3. 1 adet yumurtayı da kırdıktan sonra üzerine yarım çay bardağı sıvı yağı ekleyip karıştırın.
  4. Tuzunu da ekleyip artık un katıp yoğurmaya başlayabilirsiniz. Burada biz alabildiği kadar un olarak belirttik. Çünkü kullandığınız unun özelliğine göre bu değişebilir. Ancak yaklaşık bir kilo kadar un kullanacağınızı belirtmeliyiz.
  5. Unu eklemeye başladıktan sonra kıvamına gelene kadar iyice yoğurun. Hamurun kulak memesi kıvamından biraz daha sert ele yapışmayan hafif katı bir hale gelmesi lazım.
  6. Eğer fırından hazır ekmek hamuru almışsanız bu bizim hazırladığımıza göre biraz daha yumuşak olabilir. Isterseniz bunu da un ekleyerek kıvamlı hale getirebilirsiniz.
  7. Bu hamuru buzdolabında saklayarak bir kaç gün içinde kullanabileceğiniz gibi hemen sonrasında da kullanabilirsiniz.
  8. Üzerine istediğiniz malzemeleri koyarak pişirebilirsiniz. Afiyet olsun.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir