Pizza Tarifi

Evde hazırlanan pizza hem kullandığımız malzemeler hem de hijyen şartları bakımından dışarda yediklerimize göre çok daha sağlıklıdır. Çocukların ve gençlerin favori yemeğini çok pratik bir şekilde evde istediğiniz malzemeler ile hazırlayabilirsiniz. Daha önce pizza hamuru tarifini sizler ile paylaşmıştık. Burada hamuru aynı şekilde yaptıktan sonra bu yemeğe en çok lezzet veren sosunu ve malzemelerini yapıyoruz. Hamurunu hazırlamaktaki en önemli nokta mayasını ılık su ile ıslatıp doğru sürede bekletmek. Bekletirken de çok fazla kabarmaması için üzerine havlu ya da bez örtüyoruz. Dağ gibi kabarmış hamurun üzerinden malzemelerinizin dökülmesini istemiyorsanız bu unutulmaması gereken bir nokta. Hamuru dışında bakalım hazırlanışında daha neler var?

Pizza nasıl yapılır?

En başta tabiki mayasını ıslatıyoruz. Ilık su ve şeker ile ıslatıp karıştırdığınız mayayı on dakika kadar mayalanması için bekletiyoruz. Bu beklettiğiniz ortamın ılık veya sıcak olması gerekir.

Kullanacağınız unu bir tabağa eleyin. Diğer malzemelerin hepsini de bir kenara hazırlayın. Hamur yoğururken malzeme hazırlamak çok zor o yüzden hepsi yanınızda hazır olursa alır alır koyar yoğurmaya devam edersiniz.

Elenmiş unu yoğurma kabına alın. Ortasını böyle çukur olacak şekilde açın ve zeytinyağı ile mayayı koyun. Sonrasında kenarlarından ortasına doğru yoğurmaya başlayın.

Hamur kendini toplamaya başladığında kıvamına geliyor demektir. Iyice yoğurduğunuz hamuru üzerine bez ya da streç film kapatarak bir süre bekletin. Siz sosu ve üzeri için malzemeleri hazırlayana kadar o da kıvamına gelmiş olur.

Orta boy bir kaseye salçayı dökün, arkasından sıvı yağı, pul biberi ve kara biberi ekleyin. Isterseniz burada farklı sos baharatları da kullanabilirsiniz. Bunların hepsini güzelce karıştırın ve salçanın tamamen pürüzsüz olmasını sağlayın.  Hamur üzerine sürdüğümüzde içinde topaklar olmaması lazım.

Sosu hazırlarken hamur mayalanmış oldu. Hamuru büyük bir pizza yapmak istiyorsanız tek parça halinde merdane ile açın. Isterseniz bunu dört parçaya bölerek minik pizzalar da hazırlayabilirsiniz. Ayrıca pizza hamurunu eliniz ile de incelterek açabilirsiniz.  Merdaneniz yoksa elinizle açın oklava kullanmayın.

Hamuru hazırladıktan sonra üzerine hazırladığınız salçalı sosu dökün.her yerine eşit miktarda gelmesine özen gösterin.

Üzerine de tüm malzemeleri yerleştirdikten sonra fırına girmek için hazır.  250 derecede önceden ısıtılmış fırında 20-25 dakika boyunca pişirin. Kaşar peyniri tamamen eriyip kızardığında genelde pişmiş olur.
Pizzanızı sıcak sıcak fırından çıktığı gibi servis yapabilirsiniz. Üzerine karabiber ve taze fesleğen ile de harika olur. Afiyet olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir